Evropski Akt o veštačkoj inteligenciji, prva sveobuhvatna uredba na svetu o veštačkoj inteligenciji, stupio je danas na snagu.
Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, Akt o veštačkoj inteligenciji osmišljen je kako bi se osiguralo da je veštačka inteligencija koja se razvija i koristi u EU pouzdana i da postoje mere za zaštitu osnovnih prava ljudi.
Cilj uredbe je da se uspostavi usklađeno unutrašnje tržište za veštačku inteligenciju u EU, podstakne uvođenje te tehnologije i stvori podsticajno okruženje za inovacije i ulaganja.
Aktom o veštačkoj inteligenciji uvodi se definicija veštačke inteligencije koja je okrenuta ka budućnosti i zasnovana na bezbednosti proizvoda i pristupu zasnovanom na riziku u EU, koji je podeljen u nekoliko kategorija.
Kada je reč o kategoriji minimalnog rizika, njoj pripada većina sistema veštačke inteligencije i oni ne podležu obavezama na osnovu ovog akta zbog njihovog minimalnog rizika po prava i bezbednost građana.
S druge strane, kada je u pitanju kategorija posebnog rizika u pogledu transparentnosti, navodi se da sistemi veštačke inteligencije kao što su čet-botovi moraju jasno da otkriju korisnicima da su u interakciji sa mašinom.
Kako se dodaje, određeni sadržaji generisani veštačkom inteligencijom, uključujući dipfejk (sintetičke medije u kojima je osoba na postojećoj slici ili video snimku zamenjena nečijim likom) moraju da budu označeni kao takvi, a korisnici treba da budu obavešteni kada se koriste sistemi za biometrijsku kategorizaciju ili prepoznavanje emocija.
Banka Engleske snizila referentnu kamatnu stopu na pet odsto
Preuzmite android aplikaciju.