Vlade zemalja članica Evropske unije razmatraće uvođenje naftnog embarga Rusiji zbog invazije na Ukrajinu, kada se ove nedelje budu sastajali sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom na nizu samita, koji imaju za cilj da pojačaju sankcije Zapada prema Moskvi, prenosi Rojters.
U želji da natera ruskog predsednika Vladimira Putina na vojno povlačenje iz Ukrajine, EU je, zajedno sa zapadnim saveznicima, već uvela niz restriktivnih mera za Moskvu, uključujući zamrzavanje sredstava ruske centralne banke.
„Radimo na petom paketu sankcija i predložena su mnoga nova imena“, saopštio je visoki diplomata EU Rojtersu, pod uslovom da ostane anoniman, jer ovi razgovori nisu otvoreni za javnost.
Kako je najavljeno, vlade EU započeće konsultacije na nivou ministara spoljnih poslova danas, pre nego što Bajden u četvrtak doputuje u Brisel na samit sa saveznicima u NATO-u, kao i sa članicama EU i u formatu Grupe sedam (G7), u kojoj je i Japan.
Diplomate su za Rojters saopštile da baltičke članice traže naftni embargo,kao sledeći logičan korak, dok Nemačka upozorava da ne treba delovati prebrzo zbog već visokih cena energenata u Evropi.
Moskva je upozorila da bi EU sankcije za rusku naftu mogle da dovedu do zatvaranja velikog gasovoda ka Evropi, u situaciji kada se zemlje Unije oslanjaju na Rusiju za 40 odsto svog gasa, pri čemu je Nemačka je jedna od najzavisnijih velikih ekonomija EU u tom smislu, navodi britanska agencija.
Kremlj: Naftni embargo bi teško pogodio EU, za razliku od SAD
Zvanična Moskva je upozorila danas da će Evropa biti teško pogođena u slučaju embarga na rusku naftu, jer bi to urušilo energetsku ravnotežu kontinenta, dok na Sjedinjene Države takva odluka nema uticaj.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je pitanje bilo kakve zabrane uvoza ruske nafte veoma kompleksna tema, prenosi Rojters.
Holandski premijer: Nemoguće odmah prekinuti uvoz ruske energije
Zemlje Evropske unije su i dalje u velikoj meri zavise od ruske nafte i gasa u snabdevanju energijom i to se jednostavno ne može prekinuti u kratkom roku, izjavio je danas holandski premijer Mark Rute.
„Veliki broj rafinerija u istočnom i zapadnom delu Evrope i dalje u potpunosti zavisi od ruske nafte, a još gore je sa zavisnošću od gasa“, rekao je Rute novinarima posle sastanka sa litvanskim predsednikom Gitanasom Nausedom u Viljnusu, prenosi Rojters.
Rute je naveo da ta zavisnost mora da se smanji, da to treba učiniti što je pre moguće, ali da to ne može da se uradi preko noći, čime je, kako ocenjuje britanska agencija, jasno stavio do znanja da postoje ograničenja u pogledu toga šta blok može da uradi u ovoj fazi.
Diplomate kažu da bi eventualni ruski napad hemijskim oružjem u Ukrajini ili teško bombardovanje glavnog grada Kijeva mogli da budu okidač za energetski embargo.
Janša: Slovenačke diplomate se vraćaju u Kijev
Slovenački premijer Janez Janša najavio je da će se evakuisano osoblje slovenačke ambasade vratiti u Kijev.
Janša je u objavi na Tviteru naveo da se diplomate u Kijev vraćaju dobrovoljno.
„Radimo na tome da i ostale članice Evropske unije učine isto. Ukrajini je potrebna direktna diplomatska podrška“, dodao je Janša.
Slovenački premijer je 15. marta, zajedno sa češkim i poljskim kolegom Petrom Fijalom i Mateušom Moravijeckim posetio Kijev gde se sastao sa ukrajinskim predsednikom volodimirom Zelenskim.
Berbok: EU mora računati na osam miliona izbeglica
Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok očekuje dalji veći talas izbeglica iz Ukrajine.
„Moramo biti svesni da je do sada više od tri miliona ljudi pobeglo iz Ukrajine, ali moramo računati sa tim da će više miliona još pobeći“, kazala je pred današnji sastanak šefova diplomatija EU.
Prema njenim rečima, procene su da će EU morati da prihvati osam miliona izbeglica iz Ukrajine.
Još pre dve nedelje je šef evropske diplomatije Žozep Borelj prognozirao da će u Uniju izbeći oko pet miliona izbeglica iz Ukrajine.
Kina: Potvrđen pad Boinga sa 133 putnika, nema naznaka o preživelima (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.