Изасланици Европске уније требало би данас да одобре забрану увоза руског угља која ће у потпуности ступити на снагу од средине августа, месец дана касније него што је првобитно предложено, након притиска Немачке да се примена те мере одложи, извештава Ројтерс позивајући на упућен извор из ЕУ.
Постепено укидање увоза руског угља је окосница у петом пакету санкција ЕУ против Русији, који је Европска комисија предложила ове недеље, као одговор на злочине у украјинском граду Буча.
То ће, када буде одобрено, бити прва забрана ЕУ било каквог увоза енергије из Русије од почетка руске „специјалне операције“ у Украјини 24. фебруара.
Нафта и гас, који имају знатно већи удео у европском увозу руских енергената, остају нетакнути.
Европски увозници већину куповина руског угља обављају на спот тржишту, а не на основу дугорочних уговора, а када санкције буду ступиле на снагу те куповине ће сместа бити прекинуте.
Европска комисија је првобитно предложила период од три месеца за постепено окончање куповина по основу постојећих уговора, што значи да би Русија и даље могла да извози угаљ у ЕУ 90 дана након увођења санкција, пише у документу у који је Ројтерс имао увид.
Међутим, тај период је продужен на четири месеца, рекао је извор британске агенције упознат са дискусијама који није желео да буде именован.
Продужење рока је уследило углавном због притиска Немачке, највећег увозника руског угља у ЕУ.
С обзиром на то да се предвиђа да ће санкције ступити на снагу касније ове недеље, или почетком следеће, након објављивања у службеном гласнику ЕУ, руске компаније ће ефективно моћи да извозе угаљ у Унију до средине августа према постојећим уговорима.
Један дипломата је рекао да је већина уговора о угљу краткорочна и да ће период одлагања од 90 дана омогуцити да већина њих буде окончана без потребе за отказивањем, чиме се избегавају правни ризици.
Упркос томе што је мало ублажена у односу на првобитни предлог, планирана забрана руског угља у ЕУ је амбициознија од британске, будући да је Лондон саопштио да планира да забрани увоз угља из Русије до краја године.
Европска комисија је проценила да би забрана угља могла да кошта Русију 4,0 милијарде евра (4,36 милијарди долара) годишње изгубљеног прихода.
Европска комисија је одбила било какав коментар на ову тему.
Преузмите андроид апликацију.