Почетна > Свет
Свет

ЕУ казнила „X“, САД запретиле одмаздом: Да ли пуца савез Запада?

Влада Сједињених Америчких Држава оштро је реаговала на одлуку Европске уније да казни онлајн платформу X са 120 милиона евра, упозоривши да би Брисел могао да се суочи са контрамерама. Канцеларија америчког трговинског представника оптужила је ЕУ и поједине државе чланице за, како је наведено, „дискриминаторне и малтретирајуће“ праксе према америчким компанијама које послују на европском тржишту.
Фото: Танјуг/AP Photo/Darko Vojinovic, File)

У саопштењу се истиче да ће САД „користити сва расположива средства“ како би одговориле на услове који, према њиховој оцени, доводе америчке пружаоце услуга у неповољан положај. Истовремено је указано да европске компаније у САД имају слободан приступ тржишту, док се америчке фирме у Европи све чешће суочавају са строгим регулаторним мерама. Као примери наведене су немачке компаније Siemens, SAP и DHL, као и сервис за стримовање музике Spotify, који према Вашингтону имају значајне користи од пословања на америчком тржишту.

Председник САД Доналд Трамп оценио је казну изречену платформи X као „гадну“ и поручио да Европа мора бити „веома опрезна“ у даљим потезима. Насупрот томе, немачки канцелар Фридрих Мерц одбацио је критике, нагласивши да правила морају важити једнако за све. „Као што европске компаније поштују америчке законе, тако и америчке морају да прихвате правила у Европи“, поручио је Мерц.

Власник платформе X, Илон Маск, оштро је критиковао одлуку Брисела, називајући је политички мотивисаном и чак позвао на распуштање Европске уније.

Поглед редакције портала Српски Угао

Спор око казне платформи X још је један сигнал да се политички и економски раскол између Европе и Сједињених Америчких Држава продубљује. Иза правних и регулаторних аргумената све јасније избија сукоб различитих визија света – са једне стране инсистирање на националном суверенитету и контроли, а са друге наставак глобалистичког модела у којем наднационалне институције имају пресудну улогу. Овакви сукоби све мање личе на појединачне трговинске спорове, а све више на ново преслагање односа моћи на Западу. У том смислу дешавања се могу посматрати као почетак новог поретка у Европи у којем ће се коначно разјаснити границе између суверенистичких амбиција и глобалних правила.

Фон дер Лајен: Европа мора да буде одговорна за сопствену безбедност

Преузмите андроид апликацију.