На састанку министара унутрашњих послова земаља чланица Европске уније у Луксембургу, после интензивних преговора, постигнут је договор да земље које не прихвате мигранте на својој територији морају да плате, односно државе које не прихвате да угосте онолико миграната колико је предвиђено квотама, платиће 20.000 евра по особи.
Договор је постигнут на састанку касно у четвртак, а на њега се чекало већ седам година.
Европска комисија предложила је усвајање новог закона о миграцијама и азилу пре три године, објавио је Катимерини.
Седам водећих држава чланица ЕУ, међу којима су Француска и Немачка, ипак је тражило да споразум буде пред Европским саветом крајем месеца.
Италија је била међу тим земљама, али је на јучерашњем састанку италијански министар унутрашњих послова Матео Пјандендоци до последњег тренутка захтевао измене, посебно у вези са бројем миграната који би требало да буду пресељени у ЕУ.
Договор је одлаган и због Немачке, која је покушала да коначно добије сагласност коалиционе владе.
Немачка влада је подељена између савезног министарства унутрашњих послова, које предводе социјалдемократе СПД, и савезног министарства спољних послова које предводе Зелени.
Министарство унутрашњих послова види реформу као прилику за организовање миграционих токова, док Зелени дају приоритет хуманитарним питањима
На састанку су се отворено против новог споразума о миграцијама и азилу изјаснили представници Пољске и Мађарске који су оштро протествовали због предложене новчане надокнаде која ће морати да се плати на основу предлога шведског председавања ЕУ.
Нови закон о миграцијама мораће да одобри Европски парламент током друге половине године.
Многи сматрају да је свеобухватан договор могућ до краја године, јер ће Шпанија као председавајућа ЕУ од јула бити веома мотивисана да реши проблем.
Нови механизам предвиђа постављање принципа одговорности за такозване земље фронта (Италија, Шпанија, Грчка, Малта, Кипар) које би требало да ефикасније контролишу спољне границе ЕУ.
Земље такозване друге линије обавезују се на облик „флексибилне солидарности“, односно, или ће прихватити тражиоце азила на својој територији или ће платити надокнаду земљама домаћинима, или ће финансирати прихватне објекте или ће финансијски допринети инфраструктурним пројектима у земљама порекла.
ЕУ је прихватила 996.000 захтева за азил 2022. године и тај број се значајно повећао у поређењу са 632.000 у 2021. години.
Dve džinovske gumene patke, nova atrakcija u Hongkongu (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.