Ветропарк пилот-пројекат „Електропривреде Србије” снаге 66 мегавати прву количину електричне енергије могао би да испоручи почетком 2025. године, најавио је јуче током обиласка простора на коме ће се објекат градити Предраг Ђорђевић, главни руководилац овог подухвата у ЕПС-у.
„Пројекат се састоји од 20 ветротурбина 3,3 мегавата. Планирана годишња производња ветропарка „Костолац” је 184 милиона киловат-часова годишње што је довољно за снабдевање зеленом енергијом око 30.000 домаћинстава“ објаснио је Ђорђевић.
Финансира се из кредита КфВ банке у вредности од 80 милиона евра, а циљ је да се повећа учешће чисте енергије у укупном енергетском миксу Србије.
Ветропарк ће се простирати на локацијама Дрмно, Петка, Ћириковац и Кленовник на месту исцрпљених површинских копова и одлагалишта термоелектране и копова „Костолац”.
Осим ветропарка у плану је градња и соларне електране „Петка”. Реч је о првом фотонапонском постројењу које ће се градити на одлагалишту површинског копа „Ћириковац” инсталисане снаге од 9,75 мегавати и годишњом производњом од 15,6 гигават-часова.
Планирана вредност инвестиција је 1,3 милијарде динара и финансира се новцем ЕПС-а, каже Жељко Илић, директор за производњу електричне енергије у Костолцу. Предвиђени рок за реализацију је 15 месеци и очекује се да „Петка” буде на мрежи крајем 2024. године.
Инвестиција у изградњу соларне електране је економски исплатива. Рачуница показује да је период повраћаја уложених средстава 12 година, а експлоатација електране трајаће 25 година. После тога мењају се само панели док остају конструкције, путеви и инфраструктура, који чине знатан део укупног улагања.
Интересантно је да панелима не одговара јако сунце, већ оптимална температура од 24 до 25 степени, па чак и када је облачно струја може да се производи.
Термоелектрана „Костолац Б” већ годинама производи и извози пепео и гипс.
Као нуспроизвод сагоревања угља годишње се произведе 350.000 тона гипса, а пепела милион тона. Гипса нема ни на залихама и цена је симболична око 1,5 центи, али се тим покрива део трошкова одсумпоравања и што је најважније нема га на депонији. Пепео се користи у производњи цемента и путној инфраструктури док се гипс углавном извози.
ZDF: Uprkos sankcijama Zapada ruska nafta dolazi u Nemačku preko Indije
Преузмите андроид апликацију.