Početna > Biznis
Biznis

Epl za sada ne planira smanjivanje broja zaposlenih

Smanjenja radnih mesta su zahvatila druge velike tehnološke poslodavce kao što su Fejsbukov matični Meta Platforms, Majkrosoft, i Guglova krovna kompanija Alfabet.
Foto: Unsplash/zhiyue

Zapravo, poslednje veliko otpuštanje u proizvođaču ajfona i Mek računara desilo se davne 1997. godine, kada se suosnivač Stiv Džobs vratio u kompaniju iz Kupertina i otpustio 4.100 radnika.

Razlog zašto su Epl i njegovi radnici izbegli „metak“, prema Vol Strit žurnalu i CNBC-u, je taj što nije masovno zapošljavao prethodnih godina kao što su to učinili njegovi konkurenti.

Između septembra 2019. i septembra 2022, Epl je povećao svoju radnu snagu za oko 20% na oko 164.000 stalno zaposlenih. Otprilike u istom periodu, Amazonov broj zaposlenih se udvostručio, Majkrosoft je porastao za 53%, Alfabet je skočio za 57%, dok je radna snaga Mete porasla za neverovatnih 94%.

Epl ipak nije imun na trendove koji su naterali njegovu Big Tek braću da smanje svoju radnu snagu. Očekuje se da će prijaviti svoj prvi kvartalni pad prodaje u više od tri godine, kada objavi kvartalne rezultate 2. februara.

Takođe je usporio zapošljavanje prošle jeseni, a izvršni direktor Tim Kuk je ovog meseca pristao na smanjenje svoje ciljane plate za 40%.

Tom Forte, viši istraživač u investicionoj banci DA Davidson & Ko. rekao je za Vol Strit žurnal da će Epl verovatno tiho smanjiti svoje poslove tako što neće zameniti radnike koji odlaze. Takođe je rekao da bi, iako Epl ne nudi besplatne ručkove koji su uobičajeni u Silicijumskoj dolini, mogao da smanji neke od pogodnosti koje nudi svojim zaposlenima.

Danijel Morgan, viši portfelj menadžer u Epl investitoru Synovus Trust Co. rekao je za Žurnal da je još jedan razlog zašto je Epl izbegao velika otpuštanja drugih ljudi to što nije trošio masovno na visoko spekulativne projekte kao što su samovozeća vozila i metaverzum. „I Meta i Gugl su strašno krivi za to“, rekao je.

Eplove deonice nadmašile su velike tehnološke kompanije koje su otpuštale radna mesta u prošloj godini. Njegove deonice su pale za oko 13,4% u tom periodu. Meta je najviše pala, izgubivši više od 54% vrednosti. Amazon je pao za oko 33% u tom periodu, dok je Alfabet izgubio skoro 25%, a Majkrosoft 18,7%.

Mask kaže da u Kini rade „najnapornije i najpametnije“

Preuzmite android aplikaciju.