Од почетка пандемије у Србији је регистровано 1.919.327 случајева коронавируса, а тестиранo је 8.800,146 узоракa. Од последица заразе преминуло је 15.346 особа. Проценат смртности је 0,8 одсто, објављено је на сајту covid19.rs.
Епидемијска ситуација нешто је повољнија, смањен је број новозаражених и редови испред ковид амбуланти су нешто мањи, али је број преминулих и даље висок.
Према последњем пресеку, коронавирус је потврђен код још 2.620 особа, од 15.059 тестираних узорака. Од последица заразе преминуо је 31 оболели.
Наставља се благи пад броја људи у ковид болницама, на болничком лечењу налази се 2.190 пацијената, од којих је 100 на респиратору.
Епидемиолози упозоравају да пандемија није готова, те да нема места опуштању. Истичу да треба наставити са вакцинацијом.
Епидемиолог Предраг Кон рекао је за РТС да се налазимо у фази опадања активности коронавируса, али да је епидемијска ситуација и даље несигурна.
Поновио је да je вакцинација излаз из ситуације, али да то изгледа више нико не слуша.
Упозорио је да онај ко је прележао омикрон сој коронавируса може да добије и омикрон стелт сој и да невакцинисани и они са придруженим болестима могу да заврше трагично.
Командант Војне болнице на Карабурми, доцент Иво Удовичић, рекао је за РТС да је тешко говорити о крају пандемије када имате на дневном нивоу више од 2.800 заражених.
„Вирус је врло интензиван. Ово је период када се вирус прилагођава нама и ми њему. Ми смо стекли неку врсту колективног имунитета, и уз помоћ вакцинације смо направили неки компромис за миран суживот“, рекао је Удовичић.
Преузмите андроид апликацију.