Od početka godine, u Srbiji je registrovano 255 slučajeva malih boginja, od kojih je 105 zabeleženo samo tokom jula. Najkritičnija situacija je u Novom Pazaru, gde je zaraženo 92 osobe, dok su ostali slučajevi prijavljeni u Beogradu (9), i po jedan u Tutinu, Ubu, Novom Sadu i Loznici. Epidemija u Novom Pazaru zvanično je prijavljena 7. maja 2024. godine.
Lekari nisu iznenađeni ovim brojkama, s obzirom na to da je u tom gradu obuhvat vakcinisane dece među najnižim u zemlji. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u Novom Pazaru je tokom 2022. godine vakcinisano svega 27,9 odsto dece MMR vakcinom, koja štiti od malih boginja, zauški i rubeola.
Direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru, dr Šefadil Spahić, ističe da je trenutna stopa vakcinacije između 30 i 60 odsto, što je daleko ispod željenih 95 odsto, koliko je potrebno za adekvatan kolektivni imunitet.
MMR vakcina se daje deci sa navršenih godinu dana, dok se druga doza daje pred polazak u školu. U poslednjih nekoliko godina, u Novom Pazaru se vakciniše tek svako treće dete, što je dovelo do stvaranja velikog broja osetljive dece koja mogu postati nosioci epidemije.
Virus malih boginja je jedan od najzaraznijih, a istraživanja pokazuju da će se devet od deset osoba u istoj prostoriji zaraziti ukoliko su izloženi virusu. Bolest može izazvati ozbiljne komplikacije, uključujući zapaljenje pluća i moždanih ovojnica, pa čak i smrtonosni ishod.
Tokom epidemije malih boginja 2017/2018. godine, u Srbiji je zaraženo 5.800 ljudi, a preminulo je 15 osoba, uključujući četvoro dece mlađe od pet godina. Novi Pazar je tada bio jedno od glavnih žarišta sa skoro 500 zaraženih i dva smrtna slučaja.
Lekari strahuju da bi povratak dece u škole i vrtiće u septembru mogao dodatno rasplamsati epidemiju, jer će virus lako pronaći nevakcinisane pojedince. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od juna 2023. do maja 2024. godine u Evropi je registrovano preko 131.000 slučajeva malih boginja, od kojih je najviše zabeleženo u Kazahstanu, Azerbejdžanu, Rusiji, Rumuniji i Turskoj.
U Rumuniji je, zaključno sa 7. julom 2024. godine, registrovano 20.538 slučajeva malih boginja, uz 21 smrtni ishod. Većina obolelih su deca mlađa od devet godina, od kojih su 90,4 odsto nevakcinisana. Povećan broj slučajeva zabeležen je i u Bosni i Hercegovini, kao i u Republici Srpskoj, gde je ove godine registrovano 296 slučajeva, od čega 222 u Bijeljini.
Preuzmite android aplikaciju.