Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je da je cilj nove energetske politike da Srbija uspešno upravlja promenama koje donosi energetska tranzicija i da budućim generacijama ostavimo energetski stabilnu državu i čistiju životnu sredinu.
,,Hoćemo da učinimo sve što možemo da se u Srbiji živi zdravije, ali i da imamo dovoljno struje i toplotne energije. Energetska bezbednost je za svaku državu od velikog značaja, jer kad nemate energiju, dovoljno struje i toplotne energije, vi ste ugrožena država, što stvara druge ekonomske, političke i ostale probleme. Energetika jeste politika, a ne samo ekonomija. Danas kada znamo da se Srbija brže zagreva od planetarnog proseka, moramo da napravimo planove za naredni period. To je razlog zbog čega je Ministarstvo kreiralo novi zakonodavni okvir, imamo poseban zakon u oblasti OIE, novi zakon u oblasti energetske efikasnosti i pripremamo integrisani plan za klimu i energetiku, kao i novu energetsku strategiju do 2050. godine. To su sve procesi koji ne mogu odmah da daju rezultat, ali je potrebno da se s njima počne. Sve što radimo utiče na životnu sredinu. Možda ovog trenutka to ne utiče na nas, ali će uticati na našu decu tako da bi trebalo da učinimo sve što možemo da budućim generacijama ostavimo energetski stabilnu i čistiju državu“, rekla je ona.
Mihajlovićeva je istakla da svaka promena, a posebno tako velika kao što je donošenje nove energetske politike, stvara otpore i da se to dešavalo i u ranijim resorima.
,,Sećam se kada smo započinjali priču o elektronskoj građevinskoj dozvoli pre šest godina, kada je Srbija bila među poslednjim zemljama u svetu u toj oblasti, da je postojala neverica i u samoj Vladi da će se doneti zakon i da će postojati elektronske građevinske dozvole. Danas ih imamo i deveti smo u svetu u tome. Otpori uvek postoje kada se prave promene. Pitanje energetske bezbednosti i klimatska politika moraju da budu iznad svake političke priče. Možemo da imamo različita mišljenja i da se ne volimo politički, ali u argumentima moramo da budemo jasni, da imamo zajednički cilj da imamo dovoljno struje i toplotne energije, ali i da to bude u čistijoj životnoj sredini. Želimo da proizvodimo više energije iz solarnih panela, vetroparkova i hidro potencijala i da u narednim decenijama smanjujemo proizvodnju električne energije iz termoelektrana, jer je to dobro za našu zemlju. Zelena agenda nije prepreka, već novi model rasta koja treba da obezbedi nove investicije i radna mesta“, rekla je potpredsednica Vlade.
Vrednost zajedničkih projekata u energetici sa KfW bankom 1,5 milijardi evra.
Mihajlovićeva je rekla i da će od danas u Varšavi učestvovati na ministarskim sastancima Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku saradnju na kojima će ministri iz zemalja Evropske unije, regiona i predstavnici američkog Stejt departmenta razgovarati o globalnim pitanjima koja se tiču klimatskih promena i energetske stabilnosti. U okviru sastanka u Varšavi, planirani su i bilateralni sastanci na kojima će sa sagovornicima iz regiona, Evrope i sveta razgovorati o planovima Srbije u procesu energetske tranzicije, mogućnostima za saradnju i razmeni iskustava.
Zelene obveznice potvrda posvećenosti ulaganjima u zaštitu životne sredine
Preuzmite android aplikaciju.