Krajem ove godine građanima Srbije trebalo bi da bude omogućena usluga elektronskog bolovanja. To znači da će pacijenti biti lišeni obaveze da nose doznake poslodavcu jer će te doznake biti poslate elektronskim putem.
Cilj uvođenja ovog informacionog sistema jeste da se pacijenti „poštede” dok su bolesni, ali i da poslodavac dobije informacije kada je njegov zaposleni na bolovanju, a s druge strane, i da lekar može sve da unese i ažurira u sistemu, objasnila je Isidora Šmigić, menadžerka za regulatornu reformu NALED-a, preneo je Tanjug.
„Ova usluga jedna je od onih na kojoj NALED radi zajedno s Ministarstvom zdravlja, a posle e-bolovanja očekuje se i primena e-kartona, što bi moglo početi da se primenjuje od 2026. godine“ najavila je ona.
Na temu uvođenja e-bolovanja i ranije je bilo reči u javnosti, posebno iz ugla zloupotrebe bolovanja na radnom mestu. Dešavalo se da su neki strani investitori, recimo, u Nišu, prijavljivali da je bilo previše bolovanja radnika, nakon čega je Ministarstvo zdravlja naložilo inspekciju u zdravstvenim ustanovama gde je bilo takvih bolovanja.
Podsetimo, Vlada Srbije usvojila je Program digitalizacije u zdravstvenom sistemu Srbije za period 2022–2026. godine. Deo tog programa čini i ideja o uvođenju e-bolovanja, koja podrazumeva da pacijenti što manje idu i borave kod svog izabranog lekara, a to znači i da mogu onlajn da dobiju odobravanje bolovanja, da ne moraju lično da idu kod lekara po doznake.
U UGS „Nezavisnost” pozdravljaju digitalizaciju u zdravstvu. Uvođenje e-bolovanja vide kao olakšicu za lekarski posao, ali smatraju da to neće umanjiti zloupotrebe. Zoran Ristić, savetnik za ekonomska pitanja u „Nezavisnosti”, ističe da je procenat takvih bolovanja zanemarljiv.
„Firme svakako mogu da sprovedu proceduru kontrole radnika za koje sumnjaju da zloupotrebljavaju bolovanja. Mnoga preduzeća umeju da krše zakon, da angažuju, recimo, detektivske agencije koje uhode radnike. To je sve u cilju njihovog zastrašivanja kako ne bi išli na bolovanja. S druge strane, ni zaposlenima se ne isplati danas da idu često na bolovanje jer im se oduzima 35 odsto od osnovne zarade. Time sebi često i uskraćuju mogućnost da zarade bonuse na koje imaju pravo samo ako rade. Ti bonusi se kreću od 50 do 100 evra po mesecu“ objašnjava Ristić.
Preuzmite android aplikaciju.