Роде су се вратиле у своја гнезда захваљујући 900 платформи које је поставила „Електродистрибуција Србије” (ЕДС) на бандере за безбедно гнежђење птица. Пројекат је настао као резултат вишегодишње сарадње Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и „Електродистрибуције Србије”.

Једно од најпознатијих ендемских станишта рода налази се на подручју Ковиља због близине Ковиљског рита, где, осим рода, живе и поједине, ретке врсте птица.
– Тренутно у селу има око 30 активних, усељених гнезда. Сваке године роде одлазе, али се с пролећа враћају у напуштена гнезда. Генерације Ковиљчана, откад знају за себе, живе са родама, такорећи навикли су на суживот са њима. Оне су мирне, не дирају људе нити силазе из гнезда на тло, посматрају свет „са висине”, јер тако им годи – каже један од мештана и подсећа на један несвакидашњи догађај од пре неколико година.
Једне године, из неког разлога, једно од гнезда није било напуштено, па су мештани склонили роде међу своју живину, хранили их те зиме. Занимљиво је и то да су се оне задржале ту наредних пет година.
На стубовима електромреже стабилно и безбедно стоје платформе за гнезда које је поставила електродистрибуција. Већину су већ искористиле роде, обновиле гнезда и спремају се да гаје потомство. У још неусељеним платформама су гранчице како би роде знале да ту свију гнездо.
– Било је покушаја рода да праве гнезда ван платформи, али су им се распадала и оне су их напуштале. Ипак је са овим платформама родама много лакше – поручују мештани Ковиља.
Да би се спречило страдање птица, у сарадњи са Друштвом за заштиту и проучавање птица Србије, „Електродистрибуција Србије” укључила се у европски пројекат „LIFE Danube Free Sky”.
Главни циљ је да се у седам подунавских земаља истражи и спречи страдање птица од електрокуције и колизије дуж тока Дунава, који приликом сеоба користе као миграторни коридор.
Преузмите андроид апликацију.