Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izavio je danas da prištinske vlasti u AP KiM jednostranim eskalatornim potezima, naročito na severu pokrajine, pokušavaju da prikupe jeftine političke poene uoči februarskih izbora, zbog čega srpski narod svakodnevno trpi nasilje koje sprovode predstavnici tzv. kosovske policije i bezbednosnih snaga.
Elek je za RTS rekao da je srpski narod koji je ostao na teritoriji AP KiM veoma hrabar, ali da je prisutan strah jer se napadi na Srbe ne kažnjavaju.
„Srbi ne veruju u prištinske institucije, jer nasilje vrše upravo njihovi predstavnici iz redova policije i bezbednosnih snaga. Tome se kraj ne nazire, a vlast jednostranim eskalatornim potezima ubira poene pred izbore“, rekao je Elek.
On je istakao da naročito zabrinjava ćutanje međunarodne zajednice, označavajući je kao saučesnika, i dodao da na nasilje nad Srbima koje sprovodi prištinski režim reaguju jedino država Srbija i njen predsednik Aleksandar Vučić.
Govoreći o skupu studenata i građana u severnom delu Kosovske Mitrovice povodom Svetskog dana deteta, čiji je cilj bio ukazivanje na kršenje dečijih i ljudskih prava u AP KiM, Elek je rekao da se njemu priključilo više hiljada ljudi, pozivajući na reakciju.
„Pozvali smo međunarodne faktore na reakciju, među njima i ambasadore Kvinte i ostale faktore, ali niko se nije pojavio osim jednog pripadnika UNMIK-a – to je dokaz koliko misle o pravima Srba“, naveo je predsednik Srpske liste.
Elek je upozorio da Srbi u AP KiM žive u getu, bez poštovanja ljudskih prava, kao i da su upravo tokom skupa u Mitrovici Kurtijevi policajci pocepali plakate sa fotografijama dece žrtava nasilja koje sprovode pripadnici tzv. kosovske policije i bezbednosnih snaga.
Govoreći o ponovnom kamenovanju kuće povratnice Dragice Gašić, jedine Srpkinje u Đakovici, na dan njene krsne slave, Elek je rekao da je to primer kako žive Srbi u AP KiM.
„Ona je jedina Srpkinja južno od Ibra koja živi u gradskom jezgru. Svakog dana preživljava torturu. Albanci ne žele da joj prodaju hleb, a međunarodne organizacije joj kažu da napusti zajednicu, što se sve dešava pred očima međunarodne zajednice. Sa takvim odnosom međunarodne zajednice, koju doživljavamo kao saučesnika, Srbi se neće vraćati na ovaj način u svoje domove“, rekao je Elek.
Govoreći o snabdevenosti lekovima u KBC Kosovska Mitrovica, Elek je rekao da je, zahvaljujući angažovanosti Vlade Srbije, Ministarstva zdravlja i Kancelarije za Kosovo i Metohiju, pronađeno delimično kompromisno rešenje.
„KBC trenutno funkcioniše normalno, i pored pritisaka prištinskih vlasti“, rekao je Elek.
Govoreći o ultimatumu predsednice tzv. Kosova Vjose Osmani da je uslov za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) članstvo tzv. Kosova u međunarodnim organizacijama, Elek je rekao da se radi o klasičnoj obmani, jer je Osmani pred kraj mandata, te da želi da se dodvori američkim i drugim stranim faktorima.
„Imali su dosta vremena da su hteli da formiraju ZSO, ulazimo u 12. godinu kako ona nije formirana od dana kada se prištinska strana obavezala na to. ZSO bi rešila određene probleme Srba, ali vlasti u Prištini predvođene Aljbinom Kurtijem ne žele njeno formiranje, a on to sigurno neće uraditi u jeku predizborne kampanje“, rekao je on.
Govoreći o novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine koja bi trebalo da se održi u decembru, Elek je naveo da je dosadašnje iskustvo pokazalo da srpska strana ne bi trebalo ničemu da se nada, kao i da na takvo stanje stvari utiču predstojeći izbori.
„Kurti u kampanji neće ništa učiniti na uštrb svojih političkih poena. Bojimo se da će biti još eskalatornih pozeta. Sever mu je najbolji poligon za dobijanje jeftinih političkih poena, jer nema šta da ponudi narodu, poput puteva ili radnih mesta“, zaključio je Elek.
Đurić sa ambasadorkom Nemačke: Beograd posvećen dijalogu sa Prištinom
Preuzmite android aplikaciju.