Većina stanovnika Ekvadora na najnovijem referendumu se izjasnila za zaustavljanje proizvodnje nafte u nalazištu u amazonskom rezervatu Jasuni, na istoku Ekvadora.
Na referendumu održanom u nedelju, uporedo sa prevremenim opštim izborima, 59 odsto Ekvadoraca izjasnilo se za zaustavljanje proizvodnje u nalazištu poznatom kao „Blok 43″.
Grupa za zaštitu životne sredine pozivala je na takav potez 10 godina, a najviši sud u zemlji prošlog maja odobrio je referendum na kojem bi se građani izjasnili o tome.
Trebalo je odlučiti o budućnosti nalazišta “ Blok 43″ iz kojeg se izvlači 12 odsto od ukupno 466.000 barela nafte, koliko se dnevno proizvede u Ekvadoru, prenosi Figaro.
Iako su druga naftna polja još uvek u funkciji u rezervatu Jasuni, Blok 43 je postao simbol klimatske demokratije i privukao pažnju svetski poznatih ličnosti i aktivista koji su pomno pratili referendum.
Holivudska zvezda Leonardo DiKaprio, koji je vodio kampanju za zatvaranje nalazišta, pozdravio je referendum kao „ primer demokratizacije klimatske politike “.
Švedska aktivistkinja Greta Tunberg, takođe uključena u referendum, napisala je na Instagramu: „ Ovo je prava klimatska akcija “.
Nacionalna naftna kompanija Petroekvador, koja je do sada bila ovlašćena da radi na oko 300 hektara u rezervatu Jasuni, ali je tvrdila da je jedva eksploatisala 80 hektara, navela je u saopštenju da će se pridržavati „suverene odluke“ donete na referendumu.
Jedinstveni rezervat biodiverziteta, Jasuni se prostire na skoro milion hektara šume. To je takođe autohtona zemlja, područje koje je dom nekoliko zajednica starosedelačkih naroda.
Reč je o poslednjim zajednicama koje žive u dobrovoljnoj izolaciji u Ekvadoru i sklanjaju se od moderne civilizacije.
Ekološka grupa Jasunidos, koja je podržavala referendum, pozdravila je “ istorijsku pobedu Ekvadora i planete „.
Rezultat referenduma pozdravilo je i više nevladinih organizacija.
Eksploatacija nafte predstavlja jedan od stubova ekvadorske ekonomije.
Od izvoza sirove nafte, koja je prvi izvozni proizvod zemlje, ostvaren je prihod od 10 milijardi dolara u 2022. godini.
Skoro 500.000 barela dnevno se proizvede u čitavom amazonskom delu zemlje, a ta nafta se potom cevovodima transportuje do pacifičke obale.
Naftna industrija se pokazala kao blagoslov za državnu kasu i „ razvoj “ zemlje, smatraju nadležni, ali ekološki aktivisti ukazuju na zagađenje velikih razmera koje ona donosi.
Pakistan: Pukla žičara, deca zarobljena na oko 370 metara visine (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.