Pet najbogatijih ljudi sveta je od 2020. godine udvostručilo svoje bogatstvo na 869 milijardi dolara, dok je u istom periodu 60 odsto najsiromašnijih, to jest skoro pet milijardi ljudi, dodatno osiromašilo, navodi se u danas objavljenom izveštaju oksfordske organizacije za borbu protiv siromaštva Oksfam.
U izveštaju se ističe dramatično povećanje globalne ekonomske nejednakosti nakon pandemije virusa korona i napominje da su svetski milijarderi od 2020. godine bogatiji za 3,3 biliona dolara i da je njihovo bogatstvo raslo tri puta brže od stope inflacije, navodi se na sajtu pomenute organizacije.
Ako se sadašnji trendovi nastave, svet će dobiti svog prvog bilionera u roku od jedne decenije, dok će biti potrebno 230 godina da se okonča siromaštvo u svetu.
Ogromna koncentracija moći globalnih korporcija i monopola pogoršava nejednakost u celoj ekonomiji, naglašava se u izveštaju.
Korporacije čine bogate još bogatijima time što vrše pritisak na radnike, izbegavaju plaćanje poreza, privatizuju državu i podstiču klimatsku krizu, navodi Okfam i ističe da vlade moraju da radikalno preraspodele moć milijardera i korporacija.
Ravnopravniji svet je moguć ako vlade efikasno regulišu i preispitaju privatni sektor, zaključuje se u izveštaju.
Oksfam je objavio izveštaj o nejednakosti uoči današnjeg početka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu (SEF) koji okuplja najbogatije ljude sveta i ključne ličnosti iz globalne ekonomije i politike.
Preuzmite android aplikaciju.