Европска комисија предложила је данас нови пакет подршке за Украјину у износу од 18 милијарди евра за 2023. годину, а у питању су зајмови који ће бити исплаћивани у редовним ратама у току следеће године.
Комесари за економију и за буџет Валдис Домборовскис и Јоханес Хан нагласили су да је ово стабилна, редовна и предвидљива финансијска помоћ, у просеку од 1,5 милијарди евра месечно.
Ова помоћ требало би да покрије значајан део краткорочних потреба Украјине за 2023. годину.
Европска комисија је додала да је Међународни монетарни фонд проценио да је Украјини потребно између три и четири милијарде евра месечно.
Комесари су, на прес конференцији указали да ће, захваљујући овом пакету, Украјина моћи да настави да исплаћује плате и пензије и да одржава основне јавне услуге.
Пре свега се мисли на болнице, школе и смештај за пресељене људе, као и да осигура макроекономску стабилност и обнови критичну инфраструктуру коју је уништила Русија, као што су енергетска инфраструктура, водоводни системи, транспортне мреже, путеви и мостови.
Комисија је нагласила да ова подршка иде руку под руку са реформама у
области владавине права и борбе против корупције у Украјини.
„Узимајући у обзир развој на терену, финансијска подршка ће бити уоквирена политичким условима, усмерена ка јачању украјинских институција и припреми терена за успешне напоре реконструкције, као и подршци Украјини на њеном европском путу“, саопштила је Комисија.
Нови пакет подршке даје веома повољне услове за подршку украјинском народу, рекли су комесари.
Средства ће бити обезбеђена кроз повлашћене зајмове, отплаћивана у периоду од највише 35 година, почевши од 2033. године.
„Да би обезбедила средства за кредите, Комисија предлаже задуживање на тржиштима капитала коришћењем стратегије диверсификованог финансирања. То би омогућило ЕК да користи пуни портфолио инструмената финансирања како би осигурала тржишно финансирање под најповољнијим условима, када су они потребни“, нагласила је Комисија.
Зајмови које Комисија предлаже за 2023 годину су повлашћени и са веома дугим роком исплате до 35 година и отплатом главнице најкасније за 10 година.
„Ово ће Украјини дати довољно времена да стане на ноге како би могла да отплати своје обавезе“, нагласила је ЕК.
Истовремено, у случају да ЕУ не прими од Украјине исплате на време, Комисија би у првом реду користила свој фонд ликвидности као први ресурс за осигурање плаћања инвеститорима у обвезнице ЕУ.
Да би се обезбедила несметана испорука пакета, ЕК предлаже три регулативе које морају да добију зелено светло Европског парламента и држава чланица ЕУ у Савету пре него што нови инструмент ступе на снагу.
Комисија се нада да ће та процедура бити комплетирана најкасније до краја године да би помоћ Украјини могла да буде испоручена на самом почетку 2023 године.
Преузмите андроид апликацију.