Почетна > Свет
Свет

Египат коначно уводи ред код пирамида: Нема више малтретирања туриста, бране и аутомобиле

Сви који су посетили Египат могли су се дивити археолошким чудима која је оставила древна цивилизација ове земље. Ипак, многи путници — посебно око великих пирамида у Гизи — из тог места носе и непријатна сећања.
Фото: WikimediaCommons/KennyOMG

Комплексом се годинама лоше управља, одржавање је минимално, а посетиоци су непрестано изложени агресивним продавцима и туристичким водичима, уз бројна сведочења о злостављању животиња.

Египатске власти сада покушавају то да промене, али се, очекивано, суочавају са јаким отпором оних које би радо „почистили” са најпознатије туристичке локације у земљи, коју сваке године посећују милиони људи.

У току је спровођење амбициозног плана који би пирамидама и Великој сфинги донео управљање и правила каква заслужују. Пројекат је, према најавама, вредан око 45 милиона евра.

Нови улаз, мање продаваца, више реда

Први корак је отварање новог улаза у комплекс с пута Фаyоум, који ће заменити стари историјски улаз код хотела Марриотт Мена Хоусе, познат по великим гужвама и саобраћајним загушењима.

Такође, трговци и водичи који нуде обиласке на коњима и девама уклоњени су из непосредне близине пирамида.

Тај потез изазвао је протесте — неки су чак блокирали пут за возила — јер сматрају да им власти уништавају егзистенцију тиме што их премештају предалеко од главне атракције.

Међутим, власти не планирају да одустану, пре свега због бројних притужби да ови „стални становници” комплекса малтретирају туристе, уцјењују их и изнуђују сваки новчић који могу да добију.

Због тога је најављено да ће свима који одбију да се преселе на нову локацију бити забрањено да наставе да раде.

Логика иза те одлуке је јасна: добробит посетилаца и очување египатског културног блага важнији су од интереса малобројних појединаца који већ годинама нарушавају углед Египта као туристичке дестинације.

Забрана аутомобила и аутобуса код самих пирамида
Фото: WikimediaCommons/Douwe C. van der Zee

Нове мере укључују и забрану приступа приватним аутомобилима и туристичким аутобусима плату око пирамида.

Уместо тога, туристима и водичима на располагању ће бити електрична возила за обилазак комплекса.

Иако је ова одлука добродошла у циљу очувања локалитета, одмах су се појавиле критике због недовољног броја возила, па посетиоци морају или дуго да чекају на сунцу, или да пешаче по екстремним врућинама.

Компанија Орасцом, која је задужена за управљање комплексом, тврди да је обезбеђено 45 електричних аутобуса који крећу са својих станица на сваких пет минута.

Рестаурација гробница и крај злостављања животиња?

Важан део унапређења понуде обухвата и рестаурацију неколико пронађених гробница, увођење система онлајн продаје улазница, као и отварање новог центра за посетиоце.

У вези са измештањем трговаца и организатора тура, власти се надају и крају злостављања животиња, што су многи посетиоци раније пријављивали.

Посебно су проблематични коњи и деве које се користе за туристичке обиласке, а које њихови власници често доводе до исцрпљености, па их потом остављају да угину поред пута.

Када је суђење Шону ‘Диди’ Комбсу и за шта се терети?

Преузмите андроид апликацију.