U čemu je tačno stvar?
Naime, prema savetima većine kuvara, mnogi od nas greše prilikom sipanja ulja. Tačnije, stavljamo pogrešnu količinu, pa ona ne “ispadnu” onakva kakva bismo želeli da budu.
Koliko ulja je potrebno?
Mnogo! Ali, zaista mnogo! Dakle, nemojte da štedite, jer da bi jaja ispala sočna i onakva kakva želite da budu, neophodno je da u tiganj sipate malo veću količinu ulja i da sačekate da se to ulje baš dobro zagreje, pre nego počnete sa prženjem. Dakle, da bi jaja bila hrskava, neophodno je da primenite proces dubokog prženja.
Kako da znate da ste sipali dovoljno ulja?
Jednostavno! Neophodno je da ulje pokrije dno tiganja, a ukoliko jaja pucketaju u njemu, pored toga što se dovoljno zagrejalo, sipali ste dovoljnu količinu.
I još nešto
Da bi jaja i odozgo bila savršeno pržena, prelijete ih kašičicom vrelog ulja, ili stavite poklopac na tiganj. Toplina i para će zatvoriti vrh, te će tako žumance biti savršeno, a belance u potpunosti mekano.
Ukoliko ste, ipak, ljubitelj jaja koja nisu delimično hrskava, onda su saveti Džejmija Olivera kao stvoreni za vas.
Popularni kuvar voli pržena jaja koja priprema tako što smanji vatru i prži ih vrlo polako. Ovaj proces traje malo duže, ali daje odlične rezultate.
Prženo jaje ne sme da bude gumeno, niti žumance treba da bude poput želea. Tiganj stavite na srednje jaku vatru, a pre toga sipajte kašičicu ulja ili maslaca. Nakon što se bude zagrejao, sipajte jaja, ali ih nemojte previše krčkati u ulju i sve vreme održavajte vatru na istoj temperaturi.
Nakon jednog minuta, preko jaja sipajte malo krupne morske soli, a nakon toga smanjite vatru na blažu temperaturu i stavite poklopac još preko da odstoji jedan minut preko jaja.
Preostala toplina će skuvati površinu, pa tako belance neće biti nedovoljno kuvano, dok će, sa druge strane, žumance i dalje biti tečno, ukusno i zlatne boje.
Boja žumanca je važna! Znate li koje je jaje snela domaća kokoška?
Preuzmite android aplikaciju.