Међу овогодишњим добитницима престижних националних признања „За жене у науци“ за 2023. годину, које се додељују у оквиру у оквиру реномираног светског програма L’Оreal – UNESCO For Women in Science, чак две лауреаткиње су младе научнице са Универзитета у Новом Саду и то са Природно-математичког факултета: Исидора Кешељ са Департмана за биологију и екологију и Милица Радаковић са Департмана за географију, туризам и хотелијерство.
Поред њих, ову значајну награду ове године понела је и Ана Доброта са Факултета за физичку хемију Универзитета у Београду.
Свечана церемонија одржана је у Влади Републике Србије, а најталентованије младе научнице награђене су и подстицајем у вредности од по 5 хиљада евра намењеним за реализацију њихових значајних научних истраживања из области биологије, физичке хемије и геонауке.
Истраживање Исидоре Кешељ фокусира се на проналажење нових молекуларних маркера који би служили као прогностички/дијагностички маркери мушке неплодности. Овај проблем утиче на значајан део мушке популације која је у такозваном “репродуктивном пику“ и један је од најчешћих разлога инфертилитета парова.
Милица Радаковић истражује промене климе и животне средине током последњих милион година на територији Панонског басена, као и њихову брзину и динамику. Циљ истраживања је одгонетнути колико брзо и како се животна средина мења, како бисмо разумели модерне промене климе.
Међународни програм Л’Ореал – УНЕСKО „За жене у науци“ 2023. године обележио је 25 година. Програм је у Србији покренут 2010. године, а до данас је на конкурсу за Национална признања учествовало више од 600 младих научница, међу којима је њих 38 награђено у укупном износу већем од 20 милиона динара.
Циљ програма „За жене у науци“ је да широм света, а тако и у нашој земљи, подржи изванредне жене истраживаче које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва.
У Србији се у оквиру ове иницијативе већ тринаест година, у партнерству Комисије Републике Србије за сарадњу са УНЕСЦО-м, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и компаније Л’Ореал Балкан, награђују најбоље младе научнице. Национална признања „За жене у науци“ представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицај да наставе да се баве науком у Србији.
Dobitnica stipendije “Za žene u nauci“ Dr Alena Stupar za Gradske info (INTERVJU)
Преузмите андроид апликацију.