Почетна > Србија
Србија

Душан Ковачевић отворио Сајам књига у Београду

Драматург и академик Душан Ковачевић вечерас је свечано отворио 65. Међународни београдски сајам књига, који ће под слоганом „Повратак написаних“ трајати до 30. октобра на Београдском сајму.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

„Књига је лековита, лечи многе болести. Од давнина је позната као мелем за разум и душу. Зато је толико људи у обиласку ове наше сајамске библиотеке“, рекао је Ковачевић у беседи на отварању.

Подсетивши да почиње „манифестација у славу књиге“, Ковачевић је истакао да са задовољством поздравља овогодишњег почасног госта Румунију, ““са којом смо одувек имали добре суседске и родбинске везе“.

Према његовим речима, после две године одлагања Сајма књиге због пандемије корона вируса, помислили смо да ћемо живети без страха, али се та нада „претворила у очај почетком рата који све више добија размере Трећег светског“.

Ковачевић је упозорио да се „ратна болест сваким даном шири и прети да прерасте у сукоб са незапамћеним последицама по живот људи и опстанак планете“.

„Да ли је ово време и место за причу о рату? Мислим да јесте. Свако време и место је наша обавеза да се пронађе алтернатива за мир. Данас је мир најдрагоценија, света реч“, оценио је писац.

Према његовим речима, под кровом Сајма, „наше националне изложбе књига, велике књижаре и библиотеке, живе писци и њихова дела исписана као опомена на страшна ратна времена“.

Ковацевић је поменуо да су овде „Рат и мир“ и „На Дрини ћуприја“, „Злочин и казна“, „Српска трилогија“ и „Време смрти“ и упитао „коме су и зашто писане те велике књиге ако се њихове приче понављају као да их нико никада није читао?“.

„Молећи Бога за мир уз призивање разума и памети за генерације које данас уче да читају, позелео бих да се видимо следеће године, уз поздрав наслова једне давне книге: “Довиђења у октобру““, закључио је Ковачевић.

Штанд Румуније отворен је у присуству министарке културе и информисања Србије Маје Гојковић, румунског министра културе Лучијана Ромашкануа, амбасадорке Румуније Силвије Давидоју и Ливијуа Жикмана, председника Румунског Института за културу.

Гојковић је подсетила да се Сајам књига одржава након две године одлагања због пандемије и истакла да је титула почасног госта оправдано припала Румунији, румунској књижевности и култури, „која је добро позната како светској, тако и читалачкој публици Србије“.

„Наступ Румуније као почасног госта још једна је прилика за продубљивање узајамног разумевања и јачање пријатељства две државе и наших народа. О томе сведочи и симболични слоган “Књиге за пријатеље“, представљања румунске књижевности на сајму у Београду“, истакла је Гојковић.

Српска министарка је честитала Румунима „на оригиналном штанду и на заиста упечатљивом програму“, са представљањем преко 30 румунских аутора преведених на српски језик и више од 200 наслова, као и преко 30 догађаја током трајања сајма.

„Чврсто сам уверена да ћемо и у годинама пред нама обострано наставити да посвећено и вредно развијамо пријатељство наших земаља и да ћемо успети да пронађемо и нове, креативне начине да га додатно ојачамо у области културе“, закључила је Гојковић.

Песник Мирча Динеску је одржао Песничко-гастрономски рецитал у коме је подсетио на неколико историјских епизода из односа две земље.

Према његовим речима, иза слике румунског сликара Јона Андрејескуа, коју је румунски председник Николае Чаушеску даровао југословенском колеги Јосипу Брозу Типу касније су пронађени уређај за прислушкивање.

Динеску је подсетио на однос Марије Обреновић и свргнутог румунског владара Јоана Александра Кузе, и додао да је „један геолог, који је доспео до положаја председника Румуније, био виновник најсрамнијег чина у историји румунско-српских односа“.

„Он је дозволио војним америчким авионима да користе аеродром у Темишвару за бомбардовање мостова и телевизије престонице једне европске земље која је имала несрећу да њом руководи политички некоректни председник“, оценио је Динеску.

Румунски песник је подсетио да је тада објавио у новинама Франкфуртер алгемајне цајтунг чланак под насловом „Мува са моста” у којем је објаснио метафорички да „ако хоћеш да ухватиш муву, прави је злочин бомбардовање мостова једног града само зато што мува зуји у њиховој близини“.

Vučić predstavio sastav nove vlade Srbije

Преузмите андроид апликацију.