Терет дуга у земљама света с ниским приходима порастао је за 12 посто на рекордних 860 милијарди долара 2020. године, јер су владе на кризу ковида-19 одговориле огромним фискалним, монетарним и финансијским пакетима стимулација, према извештају Светске банке (СБ) објављеним данас.
Председник ове међународне финансијске институције Дејвид Малпас навео је да извештај указује на драматичан пораст дужничке рањивости с којоим се суочавају земље с ниским и средњим приходом и позвао на хитне кораке како би им се помогло да дуг сведу на одрживије нивое, преноси Ројтерс.
„Потребан нам је свеобухватан приступ проблему дуга, укључујући смањење дуга, брже реструктурирање и побољшање транспарентности“, написао је Малпас у уводном делу извештаја под називом Међународна статистика дуга 2022.
Истакао је да су „одрживи нивои дуга витални за економски опоравак и смањење сиромаштва“.
У документу се наводи да је стање спољног дуга земаља с ниским и средњим приходима укупно порасло за 5,3 процента у 2020. години, на 8,7 билиона долара, погађајући земље у свим регионима.
Напомиње се да је повећање спољног дуга надмашило раст бруто националних доходака (БНД) и извоза, при чему је однос спољног дуга сиромашних земаља према БНД-у, изузимајући Кину, порастао за пет процентних поена на 42 одсто прошле године, док је њихов спољни дуг према извозу скочио на 154 одсто са нивоа од 126 процената у 2019.
О постепеној забрани пластичне амбалаже у Француској прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.