Početna > Putovanja
Putovanja

Dubai: Zapad na istoku

Lociran usred pustinje, iako nije glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, Dubai je po mnogo čemu centar sveta, glavni i najbolji grad koji se može zamisliti.
Foto: PrtSc/World_Travel_Guide/YouTube

Razlozi zbog kojih Dubai nosi imidž najboljeg grada za pravljenje biznisa uglavnom su povezani sa niskim ili nultim porezima na kapital, na investicije, na lični dohodak i još mnogo toga. Sve je u službi razvoja grada i oplodnje kapitala. Grandioznost počinje već na aerodromu gde je potrebno pola sata pešačenja da bi se od izlaska iz aviona stiglo do pasoške kontrole. 40 min je zatim, u mom slučaju,  trajala vožnja do hotela Elite Byblos koji je inače u sredini grada lociran, a ni aerodrom na mapi nije izgledao daleko. Našim turistima preporučujem nošenje američkih dolara, jer važi za valutu koja je više na ceni u Dubaiju od evra, a i boravišne takse je bolje platiti u dolarima.

Foto: Gradske_Info

Dubai ima jednu od najnižih stopa kriminala na svetu , a 2019. je rangiran kao sedmi najsigurniji grad na svetu. Uvredljivi postovi na društvenim mrežama (koji štete ugledu zemlje) kažnjivi su prekršaj u Dubaiju, novčanom kaznom i zatvorom do dve godine. U januaru 2020. godine, tri državljana Šri Lanke na radu u Emiratima kažnjena su u iznosu od 120 000 američkih dolara, zbog uvredljivih objava o Dubaiju na društvenoj mreži fejsbuk. Homoseksualizam i javni nastupi koji ga potenciraju su nezakoniti po zakonu UAE. Sloboda govora u Dubaiju je ograničena, a stanovnici i građani suočavaju sa ozbiljnim sankcijama vlade zbog istupanja protiv kraljevske porodice ili lokalnih zakona i kulture.

Burj Khalifa (najviša zgrada na svetu)
Foto: Gradske_Info

Svojim završetkom gradnje 2009. godine Burj Khalifa je prestigla do tada najvišu zgradu na svetu, svetski trgovinski centar u Tajvanu (oblakoder pod nazivom Taipei 101). Kula ima 154 sprata, a izgradnja je koštala 1,5 milijardu američkih dolara. Izgrađena je od strane kompanije Emaar Properties, koja je multinacionalna UAE kompanija za prizvodnju i trgovinu nekretninama. Pogled sa visine je impresivan, a vožnja liftom i boravak blizu samog vrha košta oko 50 dolara. Karte su čak i u vreme pandemije morale da se kupe par dana ranije.

Dubai Opera
Foto: Gradske_Info

Dubai opera se nalazi blizu Burž Kalife, a otvorila je svoja vrata 31. avgusta 2016. godine u centru Dubaija nastupom Plasida Dominga. Mesto događaja je multifunkcionalni centar za scenske umetnosti sa 2000 sedišta, koji može da ugosti ne samo pozorišne predstave, koncerte i opere, već i venčanja, svečane večere, bankete i konferencije.

Dubai Marina
Foto: Gradske_Info

Dubai Marina je okrug i deo je grada sa veštačkim kanalom, izgrađenim u dužini od 3 kilometra obale Persijskog zaliva. Ja iskreno moram da kažem da je ovo najlepše nešto što sam do sada video igde na svetu, krajnje neuporedivo sa bilo čime drugim. Količina arhitektonske lepote, moći i bogatstva ovde kulminira, a teško je reći da li Marina lepše izgleda danju ili noću. Sa druge strane kanala je plaža Jumeirah Beach koja je takođe običnim rečima teško opisiva. Voda je u martu mesecu bila idealne temperature, kao i povetarac koji je duvao kroz Dubai Marinu i ostavljao fantastičan celokupan utisak o ovom divnom delu pustinjske metropole.

Atlantis The Palm, Dubai
Foto: Gradske_Info

Atlantis The Palm, Dubai je luksuzno hotelsko odmaralište smešteno na vrhu Palm Jumeirah, severnog ostrvskog prstena u Dubaiu. Bilo je to prvo odmaralište koje je izgrađeno na ostrvu i tematizovano je kroz mit o Atlantidi, ali uključuje i različite arapske elemente. Odmaralište je otvoreno 24. septembra 2008. Atlantis je nešto što je toliko fascinantno da kada se ugleda u našem narodu se obično kaže, no koment. Čoveku samo prolazi kroz glavu misao „da se zaista ne može ni zamisliti, šta ovde ljudi mogu izgraditi“. U sklopu Atlantisa su osim restorana i prodavnica, plaže (privatne i javne), bazeni, tobogani, roler kosteri itd. Posebno je zanimljivo što se do Atlantisa dolazi automobilom koji se ne kreće po površini već podzemnim tunelom što ceo doživljaj mesta čini još boljim. Druga skuplja alternativa je namenski voz koji se kreće po jednoj šini i dovozi turiste od kontinentalnog obalnog dela pravo do ulaza u Atlantis kompleks.

Foto: PrtSc/World_Travel_Guide/YouTube
Desert safari
Foto: PrtSc/Arabian_Desert_Safari/YouTube

Vožnja kroz pustinju ili popularni Dune bashing kako je Arapi zovu je takođe jedna od atrakcija koja se nudi svim turistima tokom boravka u Dubaiju. Ova adrenalin atrakcija traje od 10 do 17 časova sa pauzom za ručak i košta 100 eura (hrana i voda su uključeni u cenu).

Dubai se mora videti da bi se doživeo.

 

 

Autor teksta: Vladimir Janković