Последње три године највеће количине пшенице, произведене у Србији, завршавају у земљама региона, укључујући Италију. У прошлој години имамо промену да је Италија била купац 35,5 одсто нашег жита, што је отприлике у линији са резултатима из 2022, док су бивше југословенске републике и Албанија купиле 46 процената, тако да имамо повећање у односу на 2022. када је тај проценат био 41 одсто.
„У последње три године државе региона, са Италијом на челу, главни су купци српског жита. Највеће количине, дакле, не одлазе Дунавом због тога што је конкуренција у Констанци за нас постала у највећој мери тешко прихватљива из великог броја разлога“ истиче Сунчица Савовић, директорка Удружења „Жита Србије”.
Светски медији последњих дана објављују да су цене пшенице и кукуруза пробиле психолошку границу, да су кренуле на горе и за стари род, али и у уговорима који се потписују за испоруке у наредним месецима.
Пласирање ових информација кренуло је прошле седмице, одмах по објављивању америчког извештаја о плановима сетве, али и предвиђањима да ће у САД површине под кукурузом бити смањене за око пет одсто. Међутим, само неколико дана касније стање на тржишту почело је да се смирује.
Савовић напомиње да се извештај који су Американци објавили прошле недеље односи искључиво на унутрашње тржиште САД и обухвата само податке о њиховим залихама и плановима.
Када је реч о светском билансу пшенице, тренутно је укупно очекивана производња на годишњем нивоу мања за 0,3 одсто. Очекује се потрошња већа за један одсто на годишњем нивоу, мањи извоз за 3,6 и глобално мање завршне залихе за 4,5 процената. Уједно најмање од тржишне 2015/2016.
У том смислу се, напомиње, можда појавила мала нада да ће на светском тржишту порасти тражња. Али сматра да је заиста упитно колико ће све то допрети до црноморског региона, а посебно до нашег региона, где нудимо своје вишкове за даље дестинације.
Преузмите андроид апликацију.