Почетна > Србија
Србија

Држава да подржи пољопривреднике како би било довољно хране

Иако су цене хране на глобалном нивоу у јануару већ досегле деценијски рекорд, прогнозе су да ће се тренд поскупљења наставити и у наредном периоду.
Фото: Unsplash/nrd

Због све веће инфлације и потенцијалне ескалације сукоба између Украјине и Русије, неке државе већ купују веће залихе хране. У Министарству трговине тврде да у Србији неће бити несташица јер је земља један од 10 највећих произвођача хране у Европи.

Економисти ипак не деле тај оптимизам.

Цене хране наставиће да расту због пандемије, енергетске ситуације и ситуације у Украјини те би влада Србије морала да подржи пољопривреднике током наступајуће сејне сезоне истиче агроекономиста Милан Простран.

Он упозорава да актуелна криза посебно погађа земље са ниским стандардом грађана међу којима је и Србија “ где је учешће хране у буџету четворочлане, сада 3 члане породице, између 30 и 40 одсто за разлику од развијених земаља где је тај проценат измешу 12 и 17 одсто, дакле они то лакше подносе“ рекао је Простран.

Према његовим речима, на нова поскупљења хране утичу нова поскупљења инпута пољопривредних производа.

Он сматра да су нове мере које је донела Влада у циљу ограничавања цена хране, нужне али да би требало да трају дужи период као и да би држава требала да обезбеди довољне количине хране у резервама, на три месеца, неких шест производа а то су брашно односно пшеница, млеко тј млеко у праху, кукуруз, свињска маст и свињско месо и со, пиринач и део пасуља.

Додаје да је сада кључно да се подрже пољопривредни произвођачи како би се обезбедило становништво да има довољно хране.

Из нашег ресорног министарства поручују да ће бити обезбеђене тромесечне залихе енергената као и пшенице, кукуруза, шећера и уља док ће за поједние производе које увозимо попут пиринча, соли, пасуља бити оберзб еђене количине које су довољне за више од 3 месеца.

Šećerna repa je za vredne i rezultat se uvek vidi

 

Преузмите андроид апликацију.