Умногоме су нам важне, колико год ми дискутовали на тему да нас раздвајају и чине отуђеним. Чињеница је да без њих више не можемо и да нам много користе, а ако смо довољно упорни и креативни могу да нам донесу и неку зараду.
Њихова примарна сврха јесте комуникација, међутим данас су постале много више од тога, превазилазе свакодневне приватне и пословне комуникације.
Постале су место утицаја, манипулисања, изношења понекад и наметања мишљена за које те нико није питао.
Хајде да не будемо негативни, ипак је ово шаљив текст, друштвене мреже могу имати пуно позитивних, духовитих и забавних профила.
Нису све друштвене мреже исте и свако има своју омиљену, па самим тим се и ми делимо на јасно одређене типове Новосађана који користе познате интернет платформе.
“Facebook”
Не користиш баш много, уђеш чисто да прелисташ број нотификација јер те је неко из фамилије случајно убацио у групу „лепе баште“, док је вежбао коришћење „фејса“ у 76. години живота и тако листаш нека дворишта неких људи из досаде.
Некад бациш поглед на feed и схватиш да ту нема ништа другачије од онога шта си видео прошли пут, пре пар месеци.
И тако „сморен“ листаш већ виђене фотке хране, катедрале, тврђаве, деце, понеког путовања и наравно објаве попут: Како ова слика преслатког анђела нема више од 1000 „лајкова“?
Ту и нема толико новости, јер се врте једне те исте иритантне појаве, попут реклама, чудака, новопечених мама, тек венчаних парова и наравно „бумера“ са својим верским и мотивационим сликама уз обавезно АМИН.
Наравно незаобилазна појава је и „писац у покушају“. Особа која и даље пише статусе, најчешће негативне конотације и критике на разне појаве у друштву и њиховом окружењу.
Некад те обузме сета и меланхолија кад се сетиш како си се мувала са симпатијом, уз „лајк“ на фотку или „боцкање“ као знак свиђања, али кад прстом превучеш пар пута преко екрана схватиш да ти ова екскурзија баш и није била потребна и само изађеш.
“Instagram”
Сва „маса“ са „Фејса“ је прешла на Instagram.
Увелико је Instagram постао уточиште за разне типове људи, међутим и ова мрежа има своје кориснике који такође могу бити забавни, али и иритантни на свој начин.
Лепо је видети срећне, младе и лепе особе, насмејане на некој егзотичној дестинацији, међутим чини се како је нажалост то је све глад за мало пажње.
Мрежа која је отворила простор многим разним појавама да помисле да су јавности познате.
Неки су и направили каријере захваљујући постављању и не тако креативних фотка са тврђаве, испред катедрале или код Бановине.
Ту се провлаче разни профили, инфлуесера, фитнес тренера, мотивационих гуруа, који нуде решења на сва животна питања, чим изађеш из те мреже, том брзином се распукне балон илузија и вратиш се у реалан свет.
Не прође много времена и враћаш се назад да листаш „сторије“ неких људи који су пре подне одмарали на Стражилову, били на кафи у центру, окупали се на Штранду, a увече изашли у Дисконт и питаш се како су све то стигли за један дан? Mора да имају слободан дан.
Када говоримо о комуникацији, врло је јасна и сликовита, жене су најчешће у улози лепих лица са мало филтера, неке са мало више, док су момци у улози омамљене жртве где опчињено шаљу ватрице као поруке.
Не постоји особа на Instagram-у који не прати бар једну „мим“ страницу.
Најслађи тренутак јесте када улазиш на мрежу и на почетној страни се појави нека смешна објава са новосадских улица којој „умиреш од смеха“.
Ради задржавања здравог разума, листаш НС Укриво и схваташ да се некој објави смејеш пола сата и чудиш како уопште и даље вртиш оне сторије где се Новосађани исповедају и препричавају своје бламове.
„Twitter”
Некада популарна мрежа, сад не знам шта се дешава, јер немам навику одласка на Twitter као некада.
Ова мрежа је увек привлачила људе који јако воле да јавно објављују плодове свог умног рада, мислећи како је одређена реченица коју су управо написали има нешто револуционарно у себи.
Како наши стари кажу: „Папир трпи све“, само што је ово интернет платформа. Свакако да има нешто катарзично у томе да избациш све из себе и проспеш међу људе, па шта буде, нек се они сналазе са том информацијом даље како знају и умеју.
Буде ту много занимљивих и смешних изјава, издвоје се тако људи из тог сивила и забављају ширу народну масу лепо сроченим реченицама, свима јасним, а опет тако животним.
Замишљамо их као људе, сами себи довољне, којима је ипак стало да засмеју своје пријатеље неким досеткама. Штета што су многе шале резервисане само њих саме.
„Pinterest”
Живот у облацима илити бајковите представе о идеалном животу свих сањара.
Као и на Instagram-у , ући ћеш на ту мрежу и „сморићеш се“ јер је такав живот веома леп из угла неког милионера, а ти живиш као студент у изнајмљеном стану солитера на Лиману где ти је врхунски луксуз клима уређај и исправан лифт.
Углавном су такви корисници велике естете или се бар тако осећају, па замишљају свој идеалан дом са двориштем или неку неоткривену туристичку дестинацију, свакако да садржај који је изразито жељен, а тренутно неостварив уме да фрустрира човека.
Ту се може пронаћи много корисних идеја и фора за свакодневни живот, али за сваки случај, да се тај балон илузија не распукне тако брзо, најбоље је „не блејати“ пуно на тој мрежи, ипак је та фотка била дело одличног фотографа.
„Snapchat”
Многим тинејџерима ће бити јасно о каквој мрежи се говори. Мрежа која функционише на основу слања „једнократних“ фотографија које трају свега неколико секунди.
„Маса“ која воли такав тип комуникације је узраста од петнаест година, има и млађих до двадесет и пет (оквирно), а буде и нас старијих.
Без циља и пута шаљу се исфилтриране фотографије или видеи, где се скупљају ватрице, али да не буде забуне, то нису исте ватрице као оне на Instagram-у .
Сувише лична палтофма па бисмо тако препоручили, повезивање са већ познатим људима и пријатељима из живота.
„Tinder“
Иако немамо искуства, можемо пренети теоријско знање других Новосађана, који причају о овој мрежи с одушевљењем.
Није ни чудо кад се за упознавање не улаже никакав напор, већ је довољно да вам се поклопи свиђање.
Није важно какви су спољашњи услови, кога брига да ли пада киша или је врео дан, кад је довољно да се спојите на мрежи и можете унедоглед разговарати као да сте на „дејту“.
Као и на свакој мрежи разни су корисници, много њих је из досаде, а много је њих ту из знатижеље јер су чуле како је нека другарицина другарица упознала садашњег мужа на тај начин.
Сувише ризично, јер све делује као нека лутрија, где се надаш да је лик са којим се муваш заиста такав како изгледа на профилној и како се представља.
Иако је многим људима та мрежа омиљена, мислим да је ипак најбоља традиционална опција упознавања, где је све транспарентно и јасно.
“My space”
Мислимо да је важно написати пар редова о овом пиониру друштвених мрежа јер је претходник свих и део једног времена ког се сећамо врло живо.
Користио се за комуникацију, размену фотографија и музике, свако је имао свој профил који је могао да „нашминка“ по свом укусу, био је “must have” платформа за дружење.
Иако је ова мрежа за многе део прошлости, она и дан данас функционише, стога бивши корисници могу да виде своје коментаре и фотографије из тог периода живота, наравно уколико се сете своје шифре за улазак.
Тешко је објаснити данашњој генерацији коју је помаму и пажњу изазивало дружење на такав начин, у време Dail up интернета када су се уплаћивали минути за коришћење.
Сваки тренутак проведен на интернету је био драгоцен, није било времена за губљење јер није остало много минута, тада се хитно улазило на „My space”, да се одговори на другаричин или симпатијин коментар.
Ту си могао да упознаш много кул људи, са којима си делио сличан укус, теме за разговор, али и вредности, у зависности од пријатеља које си имао, није било негативности већ напротив, много зезања и позитиве.
Преузмите андроид апликацију.