Početna > Život i stil
Život i stil

Društvene mreže čine ljude zaboravnim

Ulazak u sferu društvenih mreža sve više čini ljude zaboravnim, pa se mnogi ni ne sećaju šta su čitali ili radili, a taj osećaj se kasnije proširio i na život van interneta, upozoravaju naučnici.
Foto: Pixabay/Pixelkult

Ovu pojavu zaboravljanja banalnih stvari poput pročitanog, da li su vrata stana ostala otključana i slično, nauka naziva „svakodnevnim distanciranjem“.

Univerzitet u Vašingtonu sproveo je studiju kako bi utvrdio koliko često su ljudi isključeni kada koriste društvene medije.

Stručnjaci su osmislili aplikaciju koja je pratila aktivnost aktera studije kada su koristili Tviter mesec dana.

U nepravilnim intervalima, aplikacija bi pitala učesnike studije da li se sećaju onoga što su upravo pročitali.

Tokom istraživanja, 42 odsto ispitanika je bar jednom reklo da se ne seća šta je pročitalo, i da ne obraća pažnju na ono što radi.

Takođe, 16 odsto aktera studije reklo je da su bili potpuno isključeni dok su koristili društvenu mrežu, prenose naučni portali.

Aplikacije, ili prozori, koji su ih pitali da li se sećaju šta su pročitali, zapravo su ih naterali da se fokusiraju na ono što rade.

Društvene mreže su dizajnirane da podstaknu ljude da nastave da pretražuju sadržaj.

Kada su u „stanju distanciranja“, korisnici imaju smanjen osećaj uključenosti, zbog čega su ranjiviji i gube osećaj za vreme, upozoravaju naučnici.

Naglašavaju i da društvene mreže treba da osmisle završetak nekog sadržaja, kako bi pomogli korisnicima da bolje upravljaju pažnjom i vremenom.

Lekari tvrde: Nedelju dana bez društvenih mreža bi nam oporavilo psihu 

Preuzmite android aplikaciju.