Početna > Život i stil
Život i stil

Donosimo savete za lepši i jači gluteus

Telo je stvoreno tako da je svaki, pa i najmanji deo, važan i često neophodan za vitalnost.
Foto: Pixabay/FabianoAdvertising

Ako dobro pogledate objave na društvenim mrežama i u medijima, lako ćete zaključiti da je zadnjica u prvom planu. Kao i grudi, zadnjica igra ulogu u evolutivnoj igri zavođenja i izbora partnera. Ali ako smatramo da smo svesna bića na visokom stepenu evolucije, trebalo bi da imamo pametniji pristup telu. Nažalost, to nije slučaj.

Mišići zadnjice igraju veliku ulogu u optimalnom funkcionisanju tela i to ne smemo zaboraviti.

U ovom delu tela se nalaze i dva važna energetska sistema – prva i druga čakra, a čak i na ovom nivou ima važnu funkciju. Ako je energija blokirana na nivou muladhare (korenske čakre) i svadhistane (sakralne čakre), male su šanse da će nesmetano proći i kroz druge centre.

U izvesnom smislu postoji direktna veza između zadnjice i glave jer se, prema tradicionalnoj kineskoj medicini, tu nalaze mnoge akupunkturne tačke koje stimulišu rad meridijana glave i koncentraciju.

Gluteusu se možda najviše pažnje posvećuje u teretanama, posebno kada su u pitanju žene. Ovim vežbama radimo na oblikovanju i definisanju glutealnog mišića, što dodatno naglašava ženske atribute. Često se pod uticajem trendova posvećujemo pojedinim delovima tela, umesto da im se posvetimo u smislu funkcionalnosti i ravnoteže.

Upravo je ovaj mišić našeg tela, koji zovemo zadnjica, mnogo više od estetike ili aktuelnog trenda jer je funkcionalno veoma važan.

Glavna funkcija gluteusa je da kontroliše fleksiju trupa sa strane stojeće noge i spuštanje masne noge dok stojite, hodate ili trčite.

Zahvaljujući njemu, ekstenzija, spoljna rotacija i povlačenje se mogu izvršiti unutar kukova. Zajedno sa ekstenzorima kičme, on drži telo i drži kičmu uspravno. Zato je gluteus veoma važan za zdrava i stabilna leđa. Mišić zadnjice je veoma jak i sačinjen je od tri glutealna mišića – maksimalnog, srednjeg i minimalnog. Kada su jake, onda je karlica u pravilnom položaju – poravnata, odnosno smeštena u tzv. neutralan.

Glutealni mišići su potporni zid za mišiće leđa i pomažu im da se podignu ili savijaju kako ne bi dodatno opterećivali kolena. Zato su s pravom među najjačim mišićima tela.

 Pasivnost i sedenje ne odgovaraju glutealnom mišiću jer može da atrofije usled nepokretnosti, što smanjuje funkciju leđa, karlice i kolena. Hodanje ili trčanje kao aktivnost svakako mogu ublažiti ove posledice, ali je potrebno određenim vežbama aktivirati ovu grupu mišića kako bi se upotpunila njihova funkcionalnost.

Vežbe poput čučnjeva, čučnjeva ili mosta mogu lepo uticati na njegovo oblikovanje.

Kada vežbamo, važno je da znamo zašto vežbamo i zašto vežbu izvodimo na određeni način. Nije isto kada aktiviramo lumbalni deo leđa prilikom podizanja u most ili kada angažujemo karlicu i podržavamo je aktiviranjem gluteusa. Iako može izgledati isto, ovo su dve potpuno različite vežbe.

Kada pojedini mišići oslabe, često dolazi do kompenzacije pri izvođenju vežbi, pa teret preuzimaju mišići pomagači.

Zato je važno imati dobrog instruktora koji će skrenuti pažnju na to koji deo tela i koji mišić treba da aktiviramo. U početku neće biti lako, ali upornost se isplati.

Snažni i zdravi glutealni mišići značajno će poboljšati držanje i preuzeti njihovu važnu funkciju u kretanju celog tela.

I ne zaboravite: kada trčite, skačete, penjete se stepenicama – za to je zaslužan gluteus.

Savršeno ravan stomak sa samo dve kašičice ovog fantastičnog sastojka

Preuzmite android aplikaciju.