Amerika danas kao da ima dve vlasti – odlazeću i dolazeću – koje, prva svojim potezima, a druga najavama i pretnjama, istovremeno dižu ogroman deo ostatka sveta na novi nivo „borbene gotovosti”.

Administracije, ona u Vašingtonu i druga u „Zimskoj Beloj kući” na Floridi, ovih dana sa svog privrednog „nišana” ne ispuštaju Kinu –ključnog ekonomskog takmaca SAD.
Tako je budući lider Amerike Donald Tramp ovih dana izgleda voljan da Kinu i njene partnere u BRIKS-u, možda ne baš sve, ali Rusiju sigurno – izvede na „brisani prostor”. I to ako samo i pomisle da svrgnu američki dolar s prestola dominantne valute u globalnom platnom prometu.
A Bajdenova administracija ne propušta svoje poslednje trenutke na vlasti da dodatno zaoštri ionako problematične odnose s vodećim rivalom – Kinom. Međutim, Pekingu ne manjkaju brzopotezne reakcije bilateralnih, ali i globalnih razmera.
Naime, Kinezi su juče saopštili da će ograničiti izvoz u SAD pojedinih ključnih komponenti u proizvodnji poluprovodnika, samo dan nakon što je Bajdenova administracija najavila ograničenja čiji je cilj da umanji sposobnost Kine da proizvodi čipove koji se mogu koristiti u naprednim sistemima naoružanja i veštačkoj inteligenciji.
Među materijalima čiji izvoz u SAD Kina zabranjuje jesu metali galijum, antimon i germanijum, navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva trgovine, koje se poziva na zabrinutost za „nacionalnu bezbednost”.
Istovremeno, izvoz grafita takođe će biti podvrgnut „strožim pregledima krajnjih korisnika”, saopštilo je ministarstvo.
Uzvratna mera Pekinga usledila je nakon odluke Vašingtona u ponedeljak da ograniči prodaju sirovina bez dodatne dozvole za 140 kompanija, uključujući kineske „Piotek” i „Sikerijer”, koje proizvode čipove.
Nove mere, prema američkom Ministarstvu trgovine, između ostalog, utiču i na „Naura tehnolodži grupu”, koja pravi opremu za proizvodnju čipova. U ovom naelektrisanom isturanju „figura” dve vodeće ekonomije sveta, Bajdenova administracija ipak se približava svojim izlaznim vratima.
Na Trampovom establišmentu je tek da zvanično predstavi kako vidi svet s proklamovanim uverenjem da je „Amerika na prvom mestu” i da dočeka reakcije međunarodne zajednice.
U trouglu SAD, Rusija, Kina, Peking se već prestrojava. Dan nakon što je Tramp zapretio da će uvesti stoprocentne carine na svu robu iz zemalja BRIKS-a ako se oslobode dolara, Peking je ukinuo carine od 100 odsto na sve što dolazi iz država Afrike s kojima ima diplomatske odnose, a to su 53 od 54 zemlje.
Preuzmite android aplikaciju.