Početna > Biznis
Biznis

Domaći med po svetskim cenama

Srbija je u poslednjih deset godina znatno unapredila pčelarstvo, a na putu smo da postanemo značajni izvoznici, uveren je Rodoljub Živadinović, predsednik pčelara Srbije.
Foto: Unsplash/Art-Rashen

Naš med je sve cenjeniji na stranom tržištu, a domaći pčelari imaju mnogo više razloga da budu zadovoljni nego ikada ranije. Zahvaljujući boljoj organizaciji, promenama u zakonodavstvu i otvaranju pogona za homogenizaciju u Rači, otkupna cena prešla je sedam evra i prvi put prevazišla čak i cene u Evropskoj uniji.

„Uz pomoć države i lokalne zajednice napravilo smo pogon u Rači. Mi smo kao pčelari dali 50 procenata sredstava, od ukupno milion i šesto hiljada evra, koliko vredi investicija, ali nam se to višestruko isplatilo“ kaže Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

Živadinović je na čelu organizacije od 2008. godine i potiče iz pčelarskog kraja kakav je Aleksinac. Ova opština je poznata po tome što ima najviše pčelara u Srbiji u odnosu na broj stanovnika, sada već oko 650 njih. Aleksinac je dobitnik nagrada za razvoj pčelarstva.

Od kako je 2008. godine stao na čelo pčelarskih udruženja u Srbiji, učinio je sa svojim timom saradnika jako mnogo na poboljšanju uslova za proizvodnju meda, ali i njegovog kvaliteta i približio nas evropskim standardima.

„Ove godine otkupna cena je 7,1 evro po kilogramu što je mnogo više nego do sada. Razlog je jednostavan, od kako smo otvorili naš pogon, razni prekupci ne mogu da nas ucenjuju kao nekada. Pratimo i tržište i prodajemo kada je cena viša, a kada je niska čuvamo med“, kaže predsednik saveza.

MMF smanjio prognozu globalnog rasta na 3,6 odsto za 2022. i 2023.

Preuzmite android aplikaciju.