Početna > Srbija
Srbija

Domaći filmski klasici koji su obeležili 90-te godine

Godine obeležene turbulencijom i ratom, propraćeni su jednom od najplodotvornijih epoha srpske umetnosti, samim tim i kinematografije. Motivi rata bili su nepresnušna motivacija za reditelje, koji su svoje poglede na stanje u državi analizirali na platnu, najčešće kroz satiru.
Foto: PrtSc/Youtube

Svako ko je živeo u to vreme imao je svoje poglede na situaciju, kao i svoje razloge i uzroke. Međutim filmovi koje ćemo danas predstaviti su su mahom prikazivali posledice.

Imajte u vidu da je sledeća lista poređana hronološki, a ne po kvalitetu, tu kvalifikaciju ćemo ostaviti vama.

Tito i ja – 1992

Reditelj hitova poput „Specijalno vaspitanje“ i „Nacionalna klasa“, Stefan Marković u svom filmu „Tito i ja“ kroz dečiju tačku gledišta prikazuje činjenicu da  bavljenje formom bez sadržaja vodi svaki poduhvat u propast. Nešto što je bilo evidentno u bivšoj SFRJ.

Priča koja prati fascinaciju desetogodišnjeg dečaka Titom, koja je prikazana kao ogledalo naroda koji je 1950-ih veličao svog maršala, međutim kako dečakova zaluđenost predsednikom jenjava, on shvata da su njegovi roditelji zapravo ti u kojima treba da traži idole.

Glumci i uloge:

Dimitrije Vojnov – Zoran

Lazar Ristovski – Raja

Predrag ‘Miki’ Manojlović – Otac

Anica Dobra – Majka

Olivera Marković – Baka

Bogdan Diklić – Teča

Ljiljana Dragutinović – Tetka

Rade Marković – Deda

Vojislav ‘Voja’ Brajović – Josip Broz Tito

Milutin Dapčević – Kengur

Reditelj:
Goran Marković

„IMDb“ ocena: 8.0

Mi nismo anđeli – 1992

Debi film Srđana Dragojevića „Mi nismo anđeli“ se i dan danas smatra kultnom komedijom. Ovakva komedija je lansirala reditelja, kojem je ona koristila kao ulaznica za ozbiljnije projekte, koje su proslavile srpskog režisera. Taj urbani humor filma, hrpa pop-kulturnih referenci, pa i način na koji je film napisan, režiran, snimljen, montiran i odglumljen je nešto za čime naša kinematografija danas vapi.

Film prati Nikolu, beogradskog zavodnika, liberalnog apsolventa književnosti, čija su najveća zanimacija – žene, alkohol i dobar provod. Radnja filma spaja elemente romantične i čiste komedije sa kritikom društvenog stanja.

Glumci i uloge:

Nikola Kojo – Nikola

Milena Pavlović – Marina

Branka Katić – Buba

Srđan ‘Žika’ Todorović – Đavo

Uroš Đurić – Anđeo

Sonja Savić – Marta

Zoran Cvijanović – Đura

Predrag ‘Miki’ Manojlović – Milan

Bogdan Diklić – Pavle

Reditelj: Srđan Dragojević

„IMDb“ ocena: 8.3

„Underground“(Podzemlje) – 1995

Godine kada je izašao bio je srpski kandidat za Oskara u kategoriji film van engleskog govornog područja, i predstavlja pravi biser kada su u pitanju filmovi Emira Kusturice.

Radnja se odvija za vreme nacističke okupacije Beograda. Priča govori o porodicama koje se skrivaju u podzemnim odajama i uz pomoć pustolovnog profitera proizvode oružje za pokret otpora protiv okupacije.

Zaplet nastaje kada i nakon rata porodice ostaju u podzemlju, zbog prevare njihovog saradnika. Naime, on obmanjuje porodice, puštaćuji im fiktivne zvuke rata, kako bi nastavili da proizvode oružje za njega.

Glumci i uloge:

Lazar Ristovski – Petar Popara Crni

Predrag Manojlović – Marko Dren

Slavko Štimac – Ivan Dren

Srđan Todorović – Jovan

Bora Todorović – Golub

Reditelj: Emir Kusturica

„IMDb“ ocena: 8.1

Lepa sela lepo gore – 1996

Jedno je raditi film inspirisan istinitim događajima, a drugo je snimati film dok se događaji (rat) odvijaju na nekoliko kilometara od vas. Statisti u najupečatljivijem ostvarenju Srđana Dragojevića bili su pravi vojnici, raspoređeni na borbenoj liniji, koja se nalazila na nekoliko kilometara od seta. Ratna tematika filma „Lepa sela lepo gore“ dirala je najtanje žice našeg naroda i stekao je neverovatnu popularnost u regionu.

Film priča priču o prijateljstvu začetom u detinjstvu, koje ispada iz svog kalupa, zbog motiva rata i mržnje, koji su inspirisani spoljnim uticajima.

Glumci i uloge

Dragan Bjelogrlić – Milan

Nikola Pejaković – Halil

Nikola Kojo – Velja

Bata Živojinović – Gvozden

Zoran Cvijanović – Brzi

Dragan Maksimović – profesor Petar

Reditelj: Srđan Dragojević

„IMDb“ ocena: 8.7

Lajanje na zvezde – 1998

Film „Lajanje na zvezde“ je anomalija u kinematografiji ovih prostora 1990-ih, jer u njemu nema rata, nema političara, nema psovanja, a ni golotinje. Vrlo pristojno upakovana priča o tome kako svako može naći svoje mesto pod suncem i nekoga da mu pod njim pravi društvo je za auditorijum predstavljao beg od stvarnosti.

Film opisuje dogodovštine maturanata gimnazije – njihove situacije na časovima, van škole, ali i na ekskurzciji. Čitavu priču prati jedna posebna ljubav između dva đaka u odeljenju.

Glumci i uloge

Dragan Mićanović – Mihailo Knežević – Filozof

Nataša Šolak – Danica Janković

Nikola Simić – direktor gimnazije

Velimir Bata Živojinović – prof. prirodnih lepota Božović

Aleksandar Berček – prof. hemije Slobodan Lazarević

Bogdan Diklić – prof. istorije Đuro Dragićević

Dragan Jovanović – prof. fiskulture Gradimir Stević

Nikola Đuričko – Milić Gavranić – Tupa

Isidora Minić – Milena Koheza

Reditelj: Zdravko Šotra

„IMDb“ ocena: 8.7

Crna mačka, beli mačor – 1998

Nakon što ga je Evropa osudila za širenje srpske propagande u „Podzemlju“, Emir Kusturica je zapretio će ostaviti režiju. Ipak, ekscentrični reditelj se vratio na scenu u samo njemu jednistvenom maniru – romskom romantičnom komedijom sa ekcesnim likovima, koji su mu doneli Srebrnog lava za režiju na festivalu u Veneciji.

Još jedna romska priča, koju prate poroci, kriminal i naravno ljubav, oduševila je gledaoce širom regiona, kako zbog zapleta, tako i zbog sjajnih muzičkih numera iz filma za koje je bio zadužen Nele Karajlić.

Glumci i uloge

Bajram Severdzan – Matko Destanov

Srdjan ‘Žika’ Todorović – Dadan Karambolo

Branka Katić – Ida

Florijan Ajdini – Zare Destanov

Ljubica Adzović – Sujka

Zabit Memedov – Zarije Destanov

Reditelj: Emir Kusturica

„IMDb“ ocena: 8.0

Rane – 1998

Srđan Dragojević se u svakom filmu hrabro hvata ukoštac sa stvarnošću oko sebe. Ovaj put prikazuje društvo gde se poštenje i rad gotovo i ne isplate i gde se preko noći postaje bogat, ali na jedan izopačen i nenormalan način. Pored toga, ovaj film bavi se temom izdaje i opraštanja kao i njihovim uticajem na prijateljstvo.

Radnja filma prati dešavanja tokom 1990-ih, tenkovi iz Beograda idu na Vukovar, a dva klinca koja izrastaju u kriminalce, jer u bezumlju oko njih ne mogu ništa drugo ni postati, ne shvataju ništa što se događa i koje su to iracionalne sile oblikovale svet u kojem žive.

Glumci i uloge

Dušan Pekić – Pinki

Milan Marić – Švaba

Dragan Bjelogrlić – Kure

Branka Katić – Suzana

Predrag ‘Miki’ Manojlović – Stojan

Gorica Popović – Nevenka

Vesna Trivalić – Lidija

Andreja Jovanović – Dijabola

Nikola Kojo – Biber

Reditelj: Srđan Dragojević

„IMDb“ ocena: 8.0

Nož – 1999

Često su filmske adaptacije samo blede replike književnih dela, međutim film „Nož“ je i na ekranu uspeo da preslika poruku sa napisanim na stranicama knjige.

Rađen prema istoimenom romanu Vuka Draškovića, Nož kroz nekoliko ljudskih sudbina nudi odličan prikaz besmisla rata i svega onoga što on ostavlja za sobom. Bavi se traganjem za identitetom i pronalaskom porodičnih korena, koji često mogu biti veliki teret za pojedinca.

Na tom putu traganja, put do istine i onoga što tražimo zna biti veoma bolan. Emotivno snažna i potresna, ova drama dotiče se i sudbine naših prostora, često opterećenih raznim ratovima i istorijama, koji nas poput nekog prokletstva u kontinuitetu prate.

Glumci i uloge

Zarko Lausevic – Alija Osmanović

Bojana Maljević – Milica Jankovic

Aleksandar Berček – Halil ‘Sikter’ Efendija

Ljiljana Blagojević – Rabija Osmanovic

Petar Božović – Sabahudin Aga

Velimir ‘Bata’ Živojinović – Nićifor Jugović

Nikola Kojo – Milan Vilenjak

Svetozar Cvetković – Selim Osmanović

Josif Tatić – Kemal Osmanović

Dragan Nikolić – Hodža Valija Osmanović

Reditelj: Miroslav Lekić

„IMDb“ ocena: 8.5


Zaokružili smo i ovu filmsku epohu, a našu listu filmova koji su obeležili 80-te godine, možete pogledati na linku ispod.

Preuzmite android aplikaciju.