Početna > Srbija
Srbija

Domaći filmski klasici koji su obeležili 80-te godine

Iako, mnogo puta osporavana, domaća kinematografija je iznedrila nekolicinu vanvremenskih hitova, one u kojima su uživale starije generacije, ali i one čije replike se dan danas prepričavaju među mlađim genracijama.
Foto: PrtSc/Youtube

Sama činjenica da ćemo učiniti veliku nepravdu prema autorima i filmovima čija imena neće biti pomenuta na ovoj listi, govori u prilog kvalitetu filmske scene 80-tih godina na našim prostorima.

Sa sigurnošću možemo reći i da su sledeći filmovi oslikali različite periode naše zemlje, oblikovali stavove našeg društva i uticali na važne teme, opisujući bezvremenske motive.

Imajte u vidu da je sledeća lista poređana hronološki, a ne po kvalitetu, tu kvalifikaciju ćemo ostaviti vama.

Ko to tamo peva – 1980

’Ko to tamo peva?“ je prvi film tada 33-godišnjeg Slobodana Šijana koji je svoju nesigurnost rešio tako što je jednostavno stavio kameru što bliže sjajnim srpskim glumcima dok izgovaraju sada besmrtne rečenice Dušana Kovačevića.

Proleće, 1941. godine, rat u Evropi bukta. Dotrajali autobus firme “Krstić i sin” sa grupom putnika kreće za Beograd, dan pre nemačkog napada na Jugoslaviju. U autobusu se nalazi komična i autentična grupa putnika, gde se svakome žuri da što pre stigne.

Nevolja počinje kada se putovanje oduži zbog nepredviđenih okolnosti. Ova situacija dodatno zateže odnose u autobusu i putnici se svađaju oko nastalih događaja, a naravno svako ima i svoj stav o ratu u Evropi.

Na izuzetno šaljiv i inteligentan način, napunivši stari autobus bezvremenim likovima, reditelj je metaforično prikazao jednu epohu na izdisaju, i društvo jednog vremena.

Glumci i uloge:

Pavle Vuisić – Kondukter Krstić

Aleksandar Berček – Miško Krstić, sin

Dragan Nikolić – Pevač

Danilo Bata Stojković – Brka

Neda Arnerić – Mlada

Milivoje Tomić – Aleksa Simić

Taško Načić – Lovac

Reditelj:
Slobodan Šijan

„IMDb“ ocena: 8.9

Sećaš li se, Doli Bel? – 1981

Uloga koja je još tokom njegovog detinjstva postavila Slavka Štimca ne glumačku mapu Jugoslavije. „Sećaš li se Doli Bel“ je prva od dve saradnje Emira Kusturice i pisca Abdulaha Sidrana, ekranizacija Sidranovog istoimenog romana o odrastanju.

U toj priči učenik Dino otkriva svet oko sebe, leta 1963. godine kroz filmove u bioskopu i muziku sa muzičkih singlova. Na sarajevskim ulicama upoznaje lokalne sitne kriminalce koji mu poveravaju zadatak da sakrije prostitutku pod imenom Doli Bel, u koju se, naravno, zaljubi.

Glumci i uloge:

Slavko Štimac – Dino

Slobodan Aligrudić – otac

Ljiljana Blagojević – Doli Bel

Mira Banjac – majka

Reditelj:
Emir Kusturica

„IMDb“ ocena: 7.6

Maratonci trče počasni krug – 1982

Lista najboljih domaćih filmova ne može proći bez čuvenih „maratonaca“ – filma nastalog na osnovu pozorišne predstave, prvo zbog scenarija Dušana Kovačevića, onda zbog režije Slobodana Šijana, koji nije imao težak zadatak imajući u vidu izvanrednu glumačku postavu koju je imao na raspolaganju.

Radnja je smeštena u period između dva rata, 1935. godine. U centru radnje je porodica Topalović, koju čini 6 generacija muškaraca – najmlađi ima 25, a najstariji 120 godina.

Topalovići se decenijama bave pogrebničkim zanatom, prenoseći porodični posao sa kolena na koleno. Problem nastaje kada najmlađi potomak odbija da nastavi porodični zanat, i to u času kada ovaj posao postaje sve unosniji.

Glumci i uloge:

Radislav Lazarević – Pantelija Topalović

Bogdan Diklić – Mirko Topalović

Bata Stojković – Laki Topalović

Pavle Vuisić – Milutin Topalović

Mija Aleksić – Aksentije Topalović

Milivoje Mića Tomić – Maksimilijan Topalović

Reditelj:
Slobodan Šijan

„IMDb“ ocena: 9.0

Tesna koža – 1982

Do „Boljeg života“ je serijal „Tesna koža“ bio vrhunac stvaralaštva Siniše i Ljiljane Pavić, koji su fokus imali na populističkim i komercijalnim naslovima. Njihovo umeće je sigurno bilo razlog popularnosti serijala, koji na jedinstven način satirizira život u tadašnjoj Jugoslaviji.

Radnja filma govori o Dimitriju Miti Pantiću, koji iako ima 56 godina, i dalje radi kao mlađi referent u državnom preduzeću. Svako jutro kasni na posao, gde mu šefuje Srećko Šojić, i to zato što ne može da stigne na red u kupatilo.

Jutarnja rutina u domu Pantića svako jutro se završi svađom i raspravom, a Mita odlazi sve nezadovoljniji i nezadovoljniji na posao. Zaplet se dešava kada Pantićev tiket za kladionicu sakupi 12 pogodaka.

Glumci i uloge

Nikola Simić – Dimitrije Mita Pantić

Milan Gutović – Srećko Šojić

Ružica Sokić – Sida Pantić

Rahela Ferari – Mitina majka

Irfan Mensur – profesor Japanac

Jelica Sretenović – podstanarka Suzana

Danica Maksimović – Mira Pantić

Aleksandar Todorović – Aleksandar Saša Pantić

Reditelj:
Mića Milošević

„IMDb“ ocena: 8.2

Balkanski špijun – 1984

Da li ste zatočenici svoje paranoje? Kultni film Dušana Kovačevića opisuje upravo ovu pojavu. Priča je prikaz jednog državnog sistema i straha koji je ulivao.

Ilija Čvorović, Beograđanin koji je odležao u zatvoru na Golom otoku, pozvan je na rutinski razgovor u lokalnu policijsku stanicu, gde su mu policajci postavljali pitanja vezana za njegovog podstanara, Petra Jakovljevića, koji je 20 godina radio u Francuskoj.

Nakon napuštanja stanice, Ilija počinje da razvija sumnje prema svom podstanaru, da bude obuzet paranojom i da špijunira sve njegove radnje.

Glumci i uloge

Bata Stojković – Iliija Čvorović

Bora Todorović – Petar Markov Jakovljević

Mira Banjac – Danica Čvorović

Sonja Savić – Sonja Čvorović

Zvonko Lepetić – Đura Čvorović

Bata Živojinović – Palačinkar

Reditelj:

Dušan Kovačević

„IMDb“ ocena: 8.9

Davitelj protiv davitelja – 1984

Negde pri vrhu komercijalnog uspeha „Idola“, taman pre raspada benda,Srđan Šafer je našao vremena da nastupi nasuprot Tašku Načiću kao jedan od dva davitelja u još jednom fenomenalnom filmu Slobodana Šijana „Davitelj protiv davitelja“.

Radnja je smeštena u Beogradu, gde se pojavljuje davitelj, čije su žrtve isključivo žene koje ne vole karanfile. Na ovom slučaju radi inspektor Ognjen Strahinjić, koji pokušava da pronađe misterioznog davitelja.

Ipak, celu situaciju dodatno komplikuje pevač Spiridon Kopicl, koji je navodno u telepatskoj vezi sa daviteljem, i novinarka Sofija Mačkić, koja daje slučaju neželjeni publicitet.

Glumci i uloge

Taško Načić – Pera Mitić

Rahela Ferari – Perina majka

Srđan Šeper – Spiridon Kopicl

Nikola Simić – Ognjen Strahinjić

Sonja Savić – Sofija Mačkić

Marija Baksa – Natalija

Reditelj

Slobodan Šijan

„IMDb“ ocena: 8.1

Varljivo leto ’68 – 1984

U aprilu 1984. godine izašao je film „Varljivo leto“ u režiji Gorana Paskaljevića. On je želeo da snimi repliku Mencelovog filma „Hirovito leto“, koji je bio plod „zlatnog doba“ češke kinematografije šezdesetih godina.  Ove filmove su po opisu bili stilizovane, šarmantne komedije, koje pri tome nisu posvećene samo smehu, već imaju ironičan odnos prema temi o kojoj govore.

Konkretno ovaj film prati Petra Cvetkovića, koga ponovo tumači golobradi Slavko Štimac, koji je opet žrtva krivo usmerene seksualne privlačnosti. Jedno vreme ga privlači „sve što hoda i diše“, a onda, kada se odluči, biva tragično i nepravedno razdvojen od svog objekta žudnje.

Glumci i uloge

Slavko Štimac – Petar Cvetković

Danilo Bata Stojković – Veselin Cvetković

Mira Banjac – Majka

Mija Aleksić – Deda

Ivana Mihić – Vladica

Andrija Mrkaić – Tadija

Sanja Vejnović – Ruzenjka Hrabalova

Reditelj

Goran Paskaljević

„IMDb“ ocena: 8.5

Žikina dinastija – 1985

Budući da bi se ovaj komični klasik našao i na mnogo opširnijim  listama, morao je dobiti mesto i na ovoj našoj. „Žikina dinastija“ je jugoslovenska filmska komedija snimljena 1985. godine u režiji Zorana Čalića. Predstavlja sedmi nastavak filmskog serijala „Lude godine“.

“Žikina dinastija” danas predstavlja kultni naziv za sve kasnije nastavke koje prate život Žike Pavlovića i odrastanje njegovog unuka Miše. Upečatljivi preformans u ulozi Žike Pavlovića, zauvek je obeležio glumačku karijeru Dragomira Bojanića Gidre.

Glumci i uloge

Dragomir Bojanić Gidra – Žika Pavlović

Marko Todorović – Milan Todorović

Rialda Kadić – Marija

Vladimir Petrović – Boba

Nikola Kojo – Miša

Jelena Žigon – Jelena

Reditelj

Zoran Čalić

„IMDb“ ocena: 7.6

Otac na službenom putu – 1985

Drugi film Emira Kusturice na ovoj listi, je možda i najbolje prikazao umeće srpskog reditelja. Gledajući stvarnost posleratne Jugoslavije kroz dječije oči pokazao je iskrenost, humor, ljudskost i inteligenciju koji su mu doneli prvu „Zlatnu palmu“ i napravili od njega redatelja svetskog glasa.

U filmu se opisuje Titov razlaz sa Staljinom 1948. godine, kao i početak ne samo lomova, već i veoma teških godina za mnoge jugoslovenske komuniste. Porodica Malkoč pati zbog ovih događaja i otac zbog neopreznog komentara o novinarskoj karikaturi završava u radnom logoru. Film prati priča iz perspektive Malika,  mlađeg sina, koji veruje u priču svoje majke o tatinom odlasku na službeni put.

Glumci i uloge

Predrag Miki Manojlović – Mehmed Meša Zolj

Moreno De Bartoli – Malik

Mirjana Karanović – Senija Sena Zolj

Mustafa Nadarević – Zijah Zijo Zulfikarpasić

Mira Furlan – Ankica Vidmar

Predrag Laković – Kućepazitelj Franjo

Reditelj

Emir Kusturica

„IMDb“ ocena: 7.7

Dom za vešanje – 1988

Takođe ćemo okončati ovu listu jednom od najuticajnijih filmova Emira Kusturice. Izučavanje romske zajednice Emiru Kusturici znači ultimativni beg od stvarnosti, „de fakto“ način na koji se ona popravlja, kojim se ona manipuliše.

Priča prati Perhana, otpadnika u romskom svetu ali iz njega ne može pobeći. Jedino mu njegove telekinetičke sposobnosti daju mogućnost izlaza, ali neiskustvo će dovesti do toga da njime manipulišu i da bude još više upleten u svet oko sebe.

Glumci i uloge

Davor Dujmović – Perhan

Bora Todorović – Ahmed

Ljubica Adžović – Hatidža

Husnija Hasimović – Merdžan

Sinolička Trpkova – Azra

Zabit Memedov – Zabit

Reditelj

Emir Kusturica

„IMDb“ ocena: 8.1

Koju smo muziku slušali 80-ih godina?

Preuzmite android aplikaciju.