Početna > Biznis
Biznis

Dolazi li kraj niskim kamatama na kredite?

Sve veći rast inflacije u poslednjih nekoliko meseci zabrinjava i korisnike kredita, pa se s pravom pitaju da li ih uskoro očekuje povećanje kamata.
Foto: Unsplash/homajob

Naime, ciklus pooštravanja monetarne politike zbog rasta inflacije u pojedinim evropskim zemljama je u punom jeku. Tako su od juna ove godine narodne banke Češke, Mađarske, Poljske i Rumunije podigle referentne stope. Kako navode analitičari, očekuje se da će NBS zadržati referentnu stopu na nepromenjenom nivou od jedan odsto i tokom cele 2022. godine.

S obzirom na to da se kamate kredita u dinarima oslanjaju na referentnu stopu NBS i od nje zavise, ukoliko se ona poveća skače i kamata bankarske pozajmice. Zasada, očigledno, zaduženi građani mogu biti mirni do kraja sledeće godine, jer nema bojazni od rasta kamata na kredite, barem kada su u pitanju dinarske pozajmice.

Inače, kamata na keš kredite u Srbiji u proseku iznosi 10 odsto, a bila je i veća od 15 procenata. Kod pozajmica u evrima situacija je nešto drugačija, i kada su u pitanju iznosi kamata i mogućnost rasta. Kamatne stope na stambene kredite u Srbiji danas iznose od 2,5 do tri odsto, ali stručnjaci smatraju da se „zlatno doba niskih kamata“ bliži kraju.

Iako je nedavno predsednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard izjavila da su izgledi za povećanje kamatnih stopa sledeće godine malo verovatni, ECB će, ako bude neophodno, vrlo brzo preduzeti mere za borbu protiv povišene inflacije. Dakle, kamatna stopa ECB, euribor, koji je sada ispod nule, mogao bi tu da ostane i narednih 12 meseci, što znači da svi građani koji imaju kredite vezane za euribor mogu da budu spokojni i cele 2022. godine.

Da pojasnimo, za vrednost euribora vezani su svi domaći krediti indeksirani u evrima, pa kada on raste, povećavaju se i kamate kredita. Euribor je tako pre 10 i više godina iznosio čak 4,7 odsto, ali je nakon finansijske krize iz 2008. počeo značajno da pada. U minus je ušao još 2016. godine, a na tom nivou je i danas.

A na mogući rast kamata, ali ne odmah, nedavno je upozorila i Kristalina Georgijeva, predsednica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja je nagovestila da bi svet trebalo da se pripremi za rastuće kamatne stope.

Kada će se to tačno desiti, ostaje da vidimo.

Proizvođači paradajza prelaze na isplativije povrće

 

Preuzmite androidaplikaciju.