Poezija i proleće idu ruku pod ruku kao izvor inspiracije za izražavanje različitih emocionalnih i estetskih doživljaja. Pesnici su kroz vekove izražavali svoja osećanja o proleću kroz različite motive, slike i simbole.
Praktikovana kroz istoriju u svakoj kulturi i na svakom kontinentu poezija govori o našoj zajedničkoj humanosti i našim zajedničkim vrednostima, pretvarajući najjednostavnije pesme u snažan katalizator dijaloga i mira.Složena u reči, obojena slikama, moć poezije nema premca. Kao intiman oblik izražavanja koji otvara vrata drugima, poezija obogaćuje dijalog koji katalizuje sav ljudski napredak i potrebnija je nego ikada u turbulentnim vremenima.
”Stiže proleće i žao mi je svih kojima to nije važno” Duško Radović
Dolazak proleća je jedan od najlepših i najočiglednijih prelaza u prirodi, kada zima polako ustupa mesto toplijim danima i poziva nas da uživamo u lepoti sveta oko nas. Pruža bogatstvo motiva i slika koje pesnici koriste kako bi izrazili svoje misli, osećanja i doživljaje u svojim pesmama. Poezija reflektuje temu proleća na različite načine, jer proleće donosi obnavljanje prirode, buđenje novog života i često se doživljava kao simbol obnove, radosti i nade. Proleće je povezano s ljubavlju i romantikom, jer je to vreme kada se priroda budi i život se obnavlja. Kao pozadina za izražavanje ljubavnih osećanja, i opisuje prolećne pejzaže kao inspiraciju za ljubavne pesme. Donosi osećaj radosti, optimizma i života. Često opisuju svetlost sunca, vedro nebo, cvrkut ptica i miris cveća kako bi preneli osećaj radosti i sreće koje dolazi sa prolećem.
Svetski dan poezije obeležava se svake godine 21. marta. Ovaj dan proglasila je UNESCO 1999. godine, sa ciljem promovisanja poezije kao izraza ljudske kreativnosti, jezičke raznolikosti i kulturne baštine. Ova inicijativa takođe teži podizanju svesti o važnosti poezije kao umetničkog izraza koji može da unapredi dijalog i međukulturalno razumevanje.
Mreža kreativnih gradova UNESCO-a (UCCN) je stvorena 2004. godine kako bi promovisala saradnju sa i među gradovima koji su kreativnost identifikovali kao strateški faktor za održivi urbani razvoj. Skoro 300 gradova širom sveta koji trenutno čine ovu mrežu rade zajedno na zajedničkom cilju: stavljanju kreativnosti i kulturnih industrija u srce svojih razvojnih planova na lokalnom nivou i aktivno sarađujući na međunarodnom nivou.
Svetski dan poezije je prilika da se istakne važnost poezije kao sredstva izražavanja identiteta, kulture i emocija, te kao sredstva za očuvanje jezičke i kulturne baštine. Ovaj dan podseća ljude širom sveta na moć reči i umetnosti poezije da inspirišu, podstiču empatiju i povežu ljude iz različitih delova sveta. Slavljenje poezije u svim njenim oblicima i tradicijama širom sveta. Na ovaj dan se organizuju brojne manifestacije, književne večeri, čitanja poezije, radionice i drugi kulturni događaji kako bi se promovisala poezija i podstakao javni interes za nju.
Preuzmite android aplikaciju.