Dolar se oporavio danas prema konkurentskim valutama nakon što je član Borda guvernera Federalnih rezervi (FED) Kristofer Voler izjavio da centralna banka SAD neće ublažiti bitku protiv inflacije, što je navelo deo investitora da procene da je nagla rasprodaja prošle nedelje verovatno bila preterana.
Dolarski indeks, koji je prošle sedmice zabeležio najgoru nedelju u poslednjih skoro dve i po godine s padom od čak 4,0 posto, porastao je jutros na azijskom trgovanju prema korpi vodećih rivala za 0,234 odsto na 106,960 poena, nakon što je u petak dotakao tromesečni minimum od 106,27 poena, prenosi Rojters.
Istovremeno, rast beleže i globalne berze akcija jer su se investitori okrenuli ulaganjima u rizičniju imovinu u nadi da niža oktobarska međugodišnja inflacija u SAD od očekivane, koja je objavljena u četvrtak, znači da bi FED-a mogao da bude manje agresivan s podizanjem referentne kamate.
Međutim, Voler je u nedelju izjavio da je prošlonedeljni pokazatelj o inflaciji „samo jedan od podataka“ koje treba pratiti i da će biti potrebno još mnogo sličnih podataka da bi se ubedljivo potvrdilo da inflacija usporava, mada je priznao da bi FED sada mogao da počne da razmišlja o sporijem tempu podizanja stope.
Britanska funta je danas pala za 0,74 procenta na dnevnom nivou na 1,1747 dolara, nakon što je na prethodne dve sesije zabeležila rast od 4,0 odsto uoči predstojećeg jesenjeg izveštaja britanskog ministra finansija Džeremija Hanta, koji će, kako se očekuje, predložiti povećanje poreza i smanjenje potrošnje.
Japanski jen je takođe izgubio 0,60 posto vrednosti prema dolaru na 139,63 jena, dok je evro oslabio za 0,47 procenata na 1,0303 dolara.
Na kripto berzama se nastavljaju snažni pritisci i previranja posle kolapsa menjačnice FTX, čiji je izvorni token, FTT, potonuo za još 7,6 posto na 1,31 dolar, pri čemu je za mesec dana izgubio skoro 95 odsto vrednosti.
Bitkoin je takođe u padu za 2,2 procenta i trguje se za manje od 16.000 dolara.
Preuzmite android aplikaciju.