Priprema automobila za zimski period je neophodna, kako biste bili spremni za niske temperature i vremenske nepogode, a istovremeno i kako biste sačuvali budžet. Trošak potrebnih tečnosti, opreme, velikog i malog servisa neuporedivo je manji u odnosu na novac koji biste morali da date, ukoliko bi ostali zaglavljeni na putu tokom zimskih uslova.
Zato, ne čekajte da padne prvi sneg kako biste pripremili svoje vozilo za zimu i pročitajte u tekstu kako da olakšate sebi ovaj period i izbegnete neprijatnosti.
1. Zimske gume
Zimska oprema za vozilo u Srbiji je na svakom vozilu obavezna od 1. novembra do 1. aprila, naravno u nju spadaju i zimske gume. Zimske gume nisu samo gume za sneg – to su gume za temperature niže od 7 stepeni (sastav zimske gume je takav da ostaje meka i na niskim temperaturama, što omogućava bolju trakciju). Obavezno sve 4 zimske gume – kombinacija 2 letnje + 2 zimske je nebezbedna i nije po Zakonu. Više o tome kolike su kazne za ne posedovanje zimskih guma i koliko košta menjanje guma možete pročitati ovde.
2. Održavanje gumenih i plastičnih delova
Preporučljivo je koristiti sredstvo koje sadrži glicerin ili razblaženi glicerin sa vodom kako biste premazali sve gumene i plastične delove, uključujući brisače i dihtung gume na vratima. Ovim postupkom ćete zaštititi gumene delove od oštećenja, a takođe ćete sprečiti da se vrata „zalepe“ ili zalede za gumu tokom zimskih uslova.
3. Antifriz
Proverite efikasnost antifriza u vašem vozilu i po potrebi zamenite tečnost u sistemu za hrađenje. Antifriz se po pravilu menja svake 2 godine, ali ipak proverite tačku mržnjenja pred zimski period. Takođe, preporučujemo da sipate tečnost pre nego što počnu veliki minusi jer preko noći temperatura može da uđe u veliki minus i postoji rizik da će pući hladnjak ili blok motora ako zaledi.
4. Akumulator
Zimi se akumulatori automobila često isprazne ili oštete zbog hladnoće, i to je posebno problematično jer zimi motor zahteva više energije za startovanje.
Da biste bili sigurni da ćete moći da upalite auto zimi, važno je da proverite stanje akumulatora pre sezone. Trebali biste obratiti pažnju na znakove erozije na konektorima, kako automobil pali, i preporučljivo je da se konsultujete sa profesionalcem kako biste proverili nivo napunjenosti i opšte stanje akumulatora.
Često se događa da akumulator ne pokazuje nikakve simptome problema pre nego što iznenada prestane sa radom. U tom trenutku možete se naći u nezgodnoj situaciji, pogorovo ako ste na putu.
Međutim, ako primetite da motor „vergla“ duže od 3 sekunde pre nego što startuje, to može biti znak da je akumulator na izdisaju. U takvom slučaju, važno je reagovati na vreme i odneti ga majstoru. Tamo će profesionalci moći da procene koliko kapaciteta akumulator još uvek ima i, ukoliko je moguće, da ga napune ili zamene pre nego što potpuno otkazuje.
5. Metlice brisača
Ukoliko ste zbog lepog vremena zaboravili na svoje metlice brisača, pravo je vreme da proverite u kakvom su stanju i promenite ih novim, ukoliko je potrebno. Česte padavine i vlažni putevi dovode do česte upotrebe brisača u zimskom periodu. Ne dozvolite da vam istrošeni brisači kvare preglednost na putu.
6. Zimska kozmetika
Na vreme nabavite kompletnu opremu za održavanje stakla, brava i ostalih delova koji najviše „stradaju“ tokom zime.
Metlice za čišćenje snega, lopata za sneg, odleđivač brava, Sredstvo protiv zamrzavanja brave, sredstvo protiv zaleđivanja stakla, sredstvo za odleđivanje stakla, strugač leda, sredstvo protiv zamagljivanja stakla, krpu protiv zamagljivanja stakla, sajlu za vuču, baterijsku lampu.
7. Svetlosni pokazivači
Proverite ispravnost i podešenost farova i funkcionalnost ostalih svetlosnih pokazivača. Po potrebi zamenite neispravne sijalice i pravilno podesite oborena svetla.
8. Aditivi
Za vozila koja koriste dizel gorivo, preporučuje se upotreba aditiva protiv smrzavanja. Ovi aditivi, osim što štite od smrzavanja, olakšavaju startovanje vozila, uklanjaju vodu iz goriva, poboljšavaju podmazivanje i čišćenje sistema goriva, te donose mnoge druge prednosti. Preporučujemo njihovu upotrebu kako za dizel motore, tako i za benzinske motore.
9. Sistem za grejanje/ventilaciju
Loša vidljivost tokom zimske vožnje često je posledica zamagljivanja unutrašnjosti vozila. Najčešći uzrok ovog problema je problem sa ventilacijom ili grejanjem u vozilu. Stoga je važno da proverite stanje sistema za grejanje i ventilaciju, i ukoliko je potrebno, zamenite filter kabine, čija zapušenost često dovodi do loše ventilacije. Takođe, očistite lišće i prljavštinu sa usisnika za vazduh kabine, i proverite nivo tečnosti u sistemu za hlađenje kako biste obezbedili dobru vidljivost tokom zimske vožnje.
10. Oštećenja na karoseriji
Upotreba soli i peska na putevima tokom zimskih padavina oštećuje boju karoserije i uzrokuje da automobil brže propada. Naročito su osetljiva oštećena mesta na karoseriji, koja treba zaštititi, u slučaju manjih ogrebotina – korektorima za boju ili auto-lakovima u slučaju većih oštećenja.
Takođe treba proveriti i zaštitu donjeg dela vozila, stanje izduvnog sistema, a naročito obratiti pažnju na stanje delova kočionog sistema. Perite auto češće tokom zime, a naročito ispod vozila. Vlaga, so i i naslage prljavština mogu pospešiti koroziju.
Zima je nepredvidljiv period, i baš kao što se pripremamo kupovinom kvalitetne zimske odeće, tako treba da obezbedimo odgovarajuću zimsku opremu za naša vozila kako bismo spremno dočekali najhladniji deo godine.
Preuzmite android aplikaciju.