Treću nedelju zaredom primarna kultura u trgovanju na domaćoj berzi bila je pšenica, a dobra naznaka za poljoprivredne proizvođače je to što su cene žita, soje i suncokreta beležile rast.
– Interesovanje kupaca najčešće je bilo usmereno na kvalitetniju pšenicu – ističu u Produktnoj berzi Novi Sad.
Berzanski ugovori zaključeni su u cenovnom rasponu od 20,2 do 22,5 dinara za kilogram bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta i pariteta.
Trgovanje pšenicom sa višim parametrima kvaliteta doprinelo je statističkom rastu srednje cene, te je ona u odnosu na prošlonedeljnu bila viša za 3,57 odsto.
Pšenica je ponovo bila dominantna kultura u trgovanju, čineći 62 odsto ukupnog nedeljnog prometa, a veća tražnja u odnosu na raniji period bila je i za sojinim zrnom iako je ponuda bila smanjena – navodi se u izveštaju berze. Slaba tražnja bila je samo za kukuruzom.
Kako objašnjavaju stručnjaci, razlika u ceni nuđene i tražene robe doprinele su tome da je tokom pet radnih dana zaključeno svega tri robno-berzanska ugovora. U ukupnom obimu prometa kukuruz je učestvovao sa samo šest odsto udela.
Dobre vesti stižu i za poljoprivredne proizvođače u Evropskoj uniji, jer se cena pšenice vraća na nivo iznad 200 evra za tonu. Za isporuke u decembru ponuda je na 215 evra za tonu, što potvrđuje i ranije prognoze stručnjaka sa kojim smo razgovarali da bi nešto značajnijeg rasta cena moglo da dođe tek pred kraj godine.
– Dolazi vreme kada loši rezultati žetve pšenice u Francuskoj i Nemačkoj stižu na naplatu – piše „Agroinfonet” i navodi da je rezultat rasta cene žita loša žetva kod najvećih proizvođača, ali i pad vrednosti evra prema američkom dolaru.
Udeo stranih prozvođača automobila na kineskom tržištu se smanjio za 20 odsto
Preuzmite android aplikaciju.