Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Добар звук се вратио у град – Места за куповину грамофонских плоча

Љубитељи доброг звука праве озбиљну разлику између формата са којих слушају музику. Са друге стране, постоје и они који музику деле на домаћу и страну. Тој врсти људи је апсолутно свеједно да ли ће музику слушати преко flash, CD-а, касете, или можда, грамофонске плоче.
Фото: Градске инфо

Чак и такви слушаоци, којима је свеједно одакле ће слушати своју омиљену песму, у последње време прибегавају куповини грамофона и винила, чије се слушање све више сматра неком врстом хедонизма.

Иако дигитализација из године у годину узима све крупније залогаје, технологија на којој је засновано пуштање грамофонских плоча се није много мењала у току последњих неколико деценија.

Тако је! Музика се и пре стотињак година, али и данас слушала преко округлог комада пластике.

Та, пластична грамофонска плоча, направљена је од материјала који се зове поливинил хлорид, због чега је многи називају и винил.

Тренд поновног слушања плоча започео је, сада већ давне, 2007. године, када је Youtube постао складиште за све жанрове музике. Тај тренд, упоредо са пандемијом, растао је и док смо били у карантину.

Људима су њихове свакодневне рутине постајале досадне и жудели су за усвајањем, неких нових, ситних навика, као што су чаша квалитетног вина и омиљена плоча пуштена на грамофону након ручка.

У идеалном случају овакав начин слушања музике најближи је ономе што је уметник замислио када је избацивао најдубље емоције из своје душе и стварао неку мелодију.

Овај аналогни формат најпознатији је по пуноћи звука коју нуди. Звук винила је, некако, отворенији, због чега када пустите плочу можете чути више карактеристика него, рецимо, на Mp3 формату.

Интересантна чињеница јесте то да што је албум дужи, његова репродукција ће бити све тиша.
Фото: Градске инфо

Сви они који познају барем једног заљубљеника у грамофонске плоче знају колико се ти људи труде да их сачувају од свих спољних фактора и никако не изгребу.

Највећа мана ове технологије јесте што је лако покварљива. Плоча се лако исхаба, а иглица, која у додиру са плочом производи најлепше звукове, обично буде прва која се оштети.

Осамдесетих година људи су били спремни да путују у иностранство не би ли пронашли албуме својих омиљених извођача, а да ли би данас ико ишао толико далеко због једног комада пластике?

Чувено пуцкетање, које чујете пре него што прва песма са албума почне да свира, оно је што целом овом доживљају даје комплетну чаробну ноту.

Само замислите… удобност вашег дома, места где се осећате најпријатније, пригушена светла, упаљена свећа и благо пуцкетање винила док чекате да “Oasis крене да свира Wonderwall.

Питање је, колико су плоче биле доступне током протеклих година, те да ли се данас ситуација у нечему променила?

Писма су и даље у моди!

У нашем граду постоји неколико места, која су позната по томе да окупљају оне најверније заљубљенике у квалитетан звук.

У “Америчком кутку“ се, свако мало, организује Берза винила на којој посетиоци имају прилику да бирају музику најразноврснијих жанрова. Целокупан догађај организован је тако да се на дан Берзе у “Кутку“ атмосфера сведе не само на пуко бирање плоча, већ и на дружење и дискутовање о најбољим ауторима овог, или прошлог века.

“Bulevar books једна је од новосадских књижара која поред великог избора књига, често уме да организује и свирке за своју одабрану публику. Та иста публика касније долази по још… Долази да купи свој примерак грамофонских плоча светских извођача као што су ‘’Bowie’’,“Blur, “Sting итд…

Продавница “Аудио плус“ која се налази у Стражиловској улици, једна је од ретких продавница у којој се, уз музичку опрему, могу купити и ретки примерци винила.

Епицентар и прво место на које одлазе сви љубитељи хедонистичког момента који производи омиљена песма на грамофону, јесте продавница винила “Мунгос“ који се налази у потходнику.

Било да вам је потребна прва, или чак хиљадита плоча за вашу колекцију, било да вас је неко упутио, или већ по инерцији долазите на ово место, ова продавница због своје снабдевености важи за најреномиранију у читавом граду.

Како живимо у 21. веку, не можемо да занемаримо ни онај online моменат који се, некако, преплиће у свим сферама наших живота. Зато је једно од најснабдевенијих места за куповину плоча и интернет платформа “Купујем продајем“, на којој можете наћи огромну понуду како нових, тако и половних винила из целе Србије.

Новосађани су за плоче спремни да издвоје и до 5000 хиљада динара, у зависности од тога који албум гањају. Нека оквирна цена плоча на наведеним местима јесте око 1500 динара, али наравно, увек можете наићи и ризиковати са доста јефтинијим примерцима неких непознатих аутора.

Неписано правило је да ће баш оно што вам се највише слуша, или коштати читаво богатство, или бити готово немогуће пронаћи.

Петком и суботом се на Најлон пијаци повећава могућност да пронађете нешто квалитетно, али за минимално новца. Тако продавци плоча које су донели продају у распону цена од 200 до 1000 динара, а међу ауторима можете пронаћи велика имена музичке индустрије као што су Џони Кеш, Кени Роџерс и други…

Једина компликација јесте та што вам за Најлон пијацу треба стрпљења, јер да бисте ископали један квалитетан Елвисов албум, кроз руке мора да вам прође десетине безвезних плоча и празних омота.

Ипак, заљубљеници у квалитетан музички звук кажу да им ово сурфовање кроз све жанрове музике не представља никакав проблем.

Заправо, сматрају да је веома интересантно што на пијаци никада не знаш шта ћеш пронаћи и увек те стрефи фактор изненађења када пронађеш нешто што би ти било интересантно.

 

Преузмите андроид апликацију.