Neki roditelji smatraju da njihovo dete od malih nogu treba da spava samo, dok drugi smatraju da deljenje kreveta sa mališanima ima prednosti.
Nijedna od već sprovedenih studija nije dala jasan odgovor, ali da postoji niz prednosti što beba spava u istom krevetu sa roditeljima.
U detinjstvu noćni boravak sa majkom je pogodan za dojenje. Osim toga, blizak kontakt majke i bebe stimuliše laktaciju i jača emocionalnu vezu između majke i deteta.
Za uznemirene majke koje prate svoje bebe noću, deljenje kreveta čini mnogo lakše i smanjuje anksioznost.
Neka istraživanja sugerišu da zajedničko spavanje može pomoći detetu da postane nezavisnije tokom dana jer blizina roditelja noću pojačava osećaj sigurnosti.
Takođe, neka deca brže zaspu i duže spavaju kada su pored roditelja. Prema rečima ovog pedijatra, deca koja spavaju sa roditeljima ređe imaju noćne more ili probleme kao što je mokrenje u krevet.
Postoje dokazi da odrasli koji su kao deca delili krevet sa roditeljima imaju bolju emocionalnu stabilnost, niži nivo anksioznosti i više samopouzdanja.
Mogući negativni aspekti spavanja beba sa roditeljima.
Nepravilna organizacija mesta za spavanje deteta, pušenje ili zarazne bolesti roditelja mogu negativno da utiču na zdravlje deteta.
Takođe, ako roditelji ne čuvaju san deteta, dete se može često buditi i imati problema da zaspi. kod nekih roditelja zajedničko spavanje može izazvati i nesanicu i stres, posebno u prvoj godini života deteta.
Prednosti zajedničkog spavanja nestaje između šeste i osme godine, a za decu sa emocionalnim poteškoćama zajedničko spavanje čak i u školskom uzrastu može pomoći u smanjenju anksioznosti.
Svako dete je jedinstveno i zahteva individualan pristup. Da bi doneli najbolju odluku za svoje dete, roditelji treba da se konsultuju sa pedijatrom.
Preuzmite android aplikaciju.