ЕУ ће у наредне две године пружити подршку Србији при реформама у сектору вода, како би се животни стандард у нашој земљи подигао на виши ниво, а законска регулатива ускладила са правним тековинама Европе, поручено је данас на конференцији поводом најаве имплементације новог пројекта у области вода у земљи.
Такође, речено је да ће пројекат „ЕУ подршка реформама у сектору вода“ директно допринети квалитету живота грађана, побољшању квалитета пословања комуналних предузећа, повећаној транспарентности и јединственом приступу водним тарифама у 20 пилот општина широм Србије.
Конференција поводом најаве реализације тог пројекта одржана је данас у Привредној комори Србије у Београду.
Реализацију пројекта је уговорило Министарство финансија Србије, сектор за уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ, главни корисник је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Републичка дирекција воде, а пројекат је финансиран од стране ЕУ.
Секретар удружења за комуналне делатности ПКС-а Далибор Јокнић пожелео је добродошлицу делегацији ЕУ и представницима министарства и истакао да је ПКС отворена за овакве пројекте и унапређење локалних заједница.
Оценио је да се уз подршку ЕУ наша земља развија у повољном смеру и изразио у уверење да ће пројекат допринети да се у Србији направи стратегија за унапређење водног система у земљи.
„Вода је ресурс 21. века и морамо га чувати“, казао је Јокнић.
Програм менадзер Делегације ЕУ Антоине Авигнон навео је да ће овај пројекта у Србији донети боље водне усуге, приуштиве цене, унапређење технологије и смањење енергетских трошкова.
Оценио је да је за успешну реализацију овог пројекта неопходна сарадња и дијалог са ЈКП у земљи и грађанима.
Саветница министра пољопривреде Ведрана Илић рекла је да је пројекат „ЕУ подршка реформама у сектору вода“ од изузетног значаја, не само због израде веома корисних докумената, већ и због свеобухватне користи кроз сагледавање свих недостатака и изазова које је потребно да се превазиђу на путу ка успостављању адекватне тарифне политике у сектору вода у Србији.
Навела је да се реформа у сектору вода и унапређење ефикасности у пружању водних услуга састоји из две компоненте.
„Прва је процена стања у области пружања водних услуга и припрема предлога за унапређење њихове ефикасности. Друга компонента је подршка имплементацији ревидираних захтева за поврат трошкова, укључујући примену тарифне методологије, и успостављање регулаторног система водних тарифа“, казала је Илић.
Истакла је да ће посебна пажња бити посвећена подршци у спроводењу тарифне методологије на локалном нивоу, у 20 пилот општина и градова: Пожега, Брус, Блаце, Крушевац, Сокобања, Шабац, Лебане, Лозница, Панчево, Чацак, Ужице, Смедерево, Ариље, Косјерић, Рашка, Краљево, Ниш, Вршац, Суботица и Ивањица.
Преузмите андроид апликацију.