Министар спољних послова Србије Марко Ђурић истакао је да је у Генералној скупштини Уједињених нација Резолуција о Сребреници којом је требало да се успостави нека врста колективне кривице српског народа, у ширем смислу доживела “апсолутни морални банкрот“.
„Више од 100 држава, прецизно 107 земаља чланица УН није подржало овај предлог Резолуције. Када погледамо статистику по континентима она изгледа импресивно. На афричком континенту 37 од 54 државе није подржало предлог Резолуције. Ако погледамо чак и просту већину која је једва ‘навучена’, 84 државе чланице УН су гласале за, што је знатно мање од просте већине која износи 97.
Само захваљујући процедуралним правилима у самој Генералној скупштини ова Резолуција која је освојила мањинску подршку од 34 одсто гласова чланица је прошла. Треба имати на уму да 5,3 милијарди људи на свету живи у државама које нису прихватиле ову Резолуцију“, објаснио је Ђурић у интервјуу за Н1 Загреб.
Истакао је да Србија снажно осуђује и злочин у Сребреници и све друге ратне злочине који су се догодили, како у Босни и Херцеговини, тако и на читавом простору бивше Југославије.
„Нажалост циљ ове Резолуције није био комеморација ратних злочина, нарочито не над свим људима који су страдали, и над Хрватима, Србима и Бошњацима. Да је неко желео то, он би то и експлицитно навео у Резолуцији. Она је веома уско фокусирана на један догађај у оквиру рата у БиХ, у којем је погинуо велики број људи и који представља стравичну трагедију која се по бруталности истиче, о чему су своју реч рекли и међународни судови. Нажалост ова Резолуција није обележила ни 10 одсто броја жртава само рата у БиХ, а да не говоримо ширег рата који се водио на подручју бивше Југославије“, рекао је Ђурић.
Указао је да, ако се Резолуција посматра из перспективе породица она је направила неку врсту хијерархије међу жртвама у којој су неке које треба да буду комемориране и обележене од стране УН, а неке не.
„Из чисто српске перспективе, овом Резолуцијом би испало да један народ који је у Првом светском рату изгубио 1,3 милиона људи, у Другом светском рату више од један милион људи треба да буде, због једног трагичног догађаја, изједначен са починиоцима Холокауста, геноцида у Руанди и ми једноставно не осећамо, уз сву осуду трагичности догађаја у Сребреници, да је то праведно према нашем народу“, казао је Ђурић.
Đurić: Najhitniji apel zemljama UN da se suprotstave usvajanju rezolucije o Srebrenici
Преузмите андроид апликацију.