Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је Србија земља која покушава да поново изгради везе са Западом, и да је присуство српске делегације на Самиту НАТО-а у Вашингтону прошле седмице била “моћна порука“.
“Ту сам зато што верујем да је то у националном интересу Србије“, рекао је Ђурић у интервјуу за Нешнел ривју.
Истакао је да је у Вашингтон отпутовао како би пренео поруку да Србија жели да има “конструктивну улогу у регионалним и глобалним политикама, сходно својим малим капацитетима“, као и да “освежи слику коју људи имају о Србији“, поготово зато што је “већина о Србији чула током деведесетих, што није најбоља слика“.
Ђурић је рекао да је на маргинама Самита кратко разговарао са државним секретаром САД Ентонијем Блинкеном и да га је позвао да посети Србију, додајући да је у разговорима са представницима Беле куће и америчког Стејт департмента фокус био на могућим инвестицијама САД у енергетске пројекте.
Навео је да би потенцијална инвестиција у вредности од 1,7 милијарди долара у сектор соларне енергије у Србији помогла да Србија диверсификује своје енергетске изворе, пошто углавном у том пољу зависи од Русије.
Ђурић је истакао да Србија има право да настави да одржава блиске везе с Москвом и Пекингом, пошто већ тежи чланству у ЕУ и стратешком дијалогу с Вашингтоном.
“Идеја је да Србија буде модерна земља са пуним чланством у европској заједници“, рекао је Ђурић, додајући да је Београд посвећен да спроведе реформе како би остварио чланство у ЕУ до 2027, што је, како је рекао, циљ свих политичких странака које имају представнике у влади Србије.
Он је истакао да је позиција Србије “комплексна“ кад је реч о рату у Украјини.
“Само погледајте мапу, и видећете да за Србију, с њеним проблемима и наслеђем из деведесетих, није лако ићи путем за који смо се одлучили“, рекао је Ђурић.
Он је истакао да је Србија, изабрала “моралну и легалну“ позицију утемељену на Повељи УН, упркос комплексној позицији, потешкоћама, притисцима и геополитичком положају.
“Желим да нагласим да дубоко жалимо због овог конфликта. Желимо да се он што пре заврши. Примили смо стотине избеглица из Украјине и понудили разне врсте хуманитарне помоћи тој земљи, и наставићемо да се залажемо за прекид страдања“, рекао је Ђурић.
Додао је да је његов први састанак на функцији министра спољних послова био онај са његовим украјинским колегом Дмитром Кулебом.
Dačić: Laž da je doneta odluka o izgradnji rudnika litijuma, slučaj vraćen u proceduru
Преузмите андроид апликацију.