Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je Srbija u poslednjih nekoliko meseci ostvarila značajan napredak u pridobijanju evropskih država za to da naša zemlja treba brže da ide ka EU i naveo da će se to videti i na večerašnjem sastanku ambasadora država članica EU u Briselu, na kojem će se raspravljati o pismu Srbije za otvaranje Klastera 3.
Đurić je rekao da će Srbija dobiti podršku od juga Evrope, pre svega od Grčke koja je, kako kaže, snažno podržala evropske integracije Srbije čak dodatnim pismom najvišeg rukovodstva ostalim članicama EU, pa sve do krajnjeg severa Evrope.
„Dobio sam neposredne informacije i da će zemlje Baltika dati podršku, a znamo da je tamo bilo nešto više skepse“, rekao je Đurić za RTS.
Naglasio je da je dostizanje evropskih standarda u funkcionisanju institucija, kvalitetu života, u infrastrukturi i tehnologiji strateško opredeljenje Srbije i da je zato proklamovano da do kraja 2026. godine sprovedemo sve reforme potrebne za članstvo u EU.
„Mi želimo da se Srbija pita, da sedi ravnopravno za stolom za kojim se odlučuje o političkim, ekonomskim, bezbednosnim i razvojnim pitanjima EU. Da bismo to ostvarili moramo da prođemo jednu ogromnu planinu tehnobirokratskih izazova, među kojima je i otvaranje klastera“, kazao je Đurić.
Dodao je da je otvaranje klastera na izgled tehnički, ali suštinski politički posao jer, kako kaže, treba ubediti 27 država članica EU da to podrže.
Đurić je istakao da je Srbija čvrsto na svom putu da postane članica EU, imajući u vidu da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao izuzetno produktivne razgovore sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom prethodnih nedelja, kao i odnos koji je izgradio sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i sa drugim evropskim liderima, ali i posvećenost Srbije da do kraja 2026. završi reforme.
„Mi smo istorijski evropski narod koji treba da se pita i treba ravnopravno da sedi za stolom i istovremeno 70 odsto naše trgovinske razmene ostvarujemo sa EU. Pripadamo tu i geografski i možemo da doprinesemo, a nama to može da pomogne kroz činjenicu da će evropski standardi podići kvalitet života ljudi i da ćemo konačno imati pristup evropskim fondovima o kojima se priča decenijama“, rekao je Đurić.
Dodao je da će sutra boraviti u zvaničnoj poseti Grčkoj i da su premijer Kirijakos Micotakis i grčki ministar spoljnih poslova Gere Petridi, iskreni prijatelji Srbije, posebnim pismom, posebnim pozivima, posebnim načinima da pridobiju i ostale članice stali iza evropske budućnosti Srbije.
Na pitanje o najavi SAD da će uvesti sankcije NIS-u, Đurić je rekao da je Srbija napravila ogromne iskorake na osiguranju energetske bezbednosti i da ima potpisan sporazum o strateškoj saradnji sa SAD u oblasti energetike, kao i da će obnovljivi izvori energije i solarne elektrane u Srbiji značiti da ćemo imati i jeftiniji i bezbedniji izvor električne energije.
„Nama je važno da održimo sadašnji nivo snabdevanja, cena i svega ostalog i zbog građana i zbog privrede. Čestitam energetičarima koji na tome ozbiljno rade, a mi ćemo kao diplomatija nastaviti da dajemo podršku ostalim resorima i rukovodstvu zemlje da sačuvamo ukupan ambijent za saradnju u oblasti energetike“, rekao je Đurić.
Na pitanje o imenovanju Ričarda Grenela, koji je u prvom mandatu Donalda Trampa bio specijalni izeslanik za dijalog Beograda i Prištine, za izaslanika za specijalne operacije i da li to uključuje i Srbiju, Đurić je rekao da Grenel uživa veliko Trampovo poverenje i da ne čudi što je za Grenela napravljan poseban resor i ocenio da će Grenel dati značajan doprinos rešavanju globalnih problema.
“Mislim da je dobra vest za ceo region da se regionom bavi neko ko region razume, poznaje i ko želi da pomogne da se problemi rešavaju. Da li to znači da će oni deliti sve iste stavove kao mi – sigurno da ne. Znamo šta je njima polazna tačka, znamo šta je nama polazna tačka, naročito kada je reč o Kosovu i Metohiji, ali bar ćemo imati nekoga sa kim možemo da razgovaramo“, rekao je Đurić.
Dodao je da je tokom nedavne posete Vašingtonu razgovarao sa brojnim zvaničnicima i sa predstavnicima srpske dijaspore i istakao da se na taj način lobira za našu zemlju.
Đurić je rekao da je srpska diplomatija u petoj brzini i da se trudi da prijateljstva širi sa zemljama sa kojima imamo tradicionalno jako dobre odnose i onima koje tek pridobijamo.
Vučić posle sastanka sa predstavnicima BIA poručio da je jedinstvo potrebno Srbiji
Preuzmite android aplikaciju.