Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да јачање пријатељства и веза са народима широм света, заштита националних и државних интереса уз јасну европску перспективу Србије, остају апсолутни приоритети његовог министарства у наредном периоду.

“У нови мандат улазим са много елана и потпуно свестан изазова који нас чекају”, рекао је Ђурић у интервјуу за Тањуг и у том смислу навео да се може очекивати наставак политике коју је досадашњи премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти примењивао у односу према Србима на АП КиМ као и настојање Приштине да обезбеди нова признања једнострано проглашене независности.
“Приштина је дуже од деценије радила на припреми новог таласа признања и код њих постоји такмичење између власти и опозиције, не у томе ко ће један другоме већу штету да направи већ ко ће да донесе више нових признања. То је нешто што је реална опасност која нам прети у наредном периоду и ми ћемо у духу традиције нашег народа да прихватимо борбу и да се заложимо за то да заштитимо српски државни и национални интерес”, истакао је Ђурић.
На питање како оцењује актуелну ситуацију на простору АП Косово и Метохија, Ђурић каже да је Куртијев режим претходне две и по године користио ултранационалистичке методе што, како истиче, у Европи није виђено дуги низ година.
“Куртијев режим је у претходне две и по године практично убрзао исељавање Срба са КиМ тако што је пресекао институционалне, економске и друге животне токове српске заједнице, а то је прошло уз вербалне осуде, али суштински некажњено од стране међународне заједнице. Можемо да очекујемо наставак такве политике”, рекао је Ђурић.
Српска листа је, према његовим речима, највећа жртва Куртијевог режима, на коме, како каже, лежи и највећа одговорност за неуспех досадашњег дијалога између Београда и Приштине.
“Али далеко од тога да на њему лежи једина одговорност. Одговорност лежи и на међународној заједници која толерише не спровођење Бриселског споразума 13 година. Одговорност је подељена између једних и других, при чему је код Куртија наравно већа”, истакао је Ђурић.
Министар наглашава и да Србија не тражи кривца за застоје у дијалогу, већ решења којима ће помоћи свом народу и додао да је током претходног мандата основан и центар који се бави искључиво питањима јужне српске покрајине.
Ђурић је указао и на проблеме са којима се суочавао током претходног мандата и истакао борбу против чланства такозваног Косова у Савету Европе као и резолуцију о Сребреници.
“У претходном мандату имали само неколико месеци на располагању, тек четири или пет месеци, да се бавимо редовним активностима једне спољно-политичке службе. Ми смо у том периоду покренули много тога, ја сам обишао све континенте, а Србија је имала веома активну улогу на низу међународних форума и дешавања. Предузели смо кораке у модернизацији самог министарства и успоставили центар за аналитику и инструктажу који је знатно допринео бољем разумевању глобалних кретања”, рекао је Ђурић.
Говорећи о састанку Савета ЕУ за спољне послове којем је пре неколико дана присуствовао у Луксембургу, Ђурић каже да није било лако представљати Србију и то највише због притисака које трпимо због односа са Руском Федерацијом, односно учешћа наше земље на овогодишњој прослави Дана победе у Москви.
“Ми смо апсолутно спремно и одлучно заступали оно што је српска државна и национална позиција. Србија је земља која тежи чланству у Европској унији и сматрамо да наш стратешки приоритет, када је реч о спољној политици, апсолутно и у новој влади (Ђура) Мацута остаје чланство у Европској унији. Ми тим путем идемо поштујући себе и наше националне интересе, поштујући правила која су предвиђена, али и захтевајући да за Србију не важе друга правила у односу на остале кандидате”, истакао је Ђурић.
Он додаје да Србија има много тога да понуди ЕУ због чега би наше чланство у тој међународној организацији требало посматрати као добитну комбинацију за обе стране.
“Ми смо земља која ће до 2027. остварити кумулативни раст од близу 13 одсто БДП-а, а мислим да практично не постоји земља у ширем окружењу која може да се похвали таквим резултатима”, наводи Ђурић.
Када су у питању потенцијалне америчке санкције НИС-у, министар истиче да грађани немају разлога за бригу када је реч о залихама и цени енергената, као и да ће држава наставити да води преговоре са америчком администрацијом како би се превазишла актуелна ситуација.
Ђурић је изразио и жељу да у току мандатног периода Србија буде домаћин америчком председнику Доналду Трампу и нагласио да би то био први боравак америчког председника Србији након 1980. године.
“Обе стране имају сагласност о потреби да се наши односи подижу на ниво стратешког партнерства. Желимо ближе и боље односе са Вашингтоном”, рекао је Ђурић и подсетио да Србија и САД имају стартешко партнерство у области енергетике.
Говорећи о раду министарства он је подсетио да је у претходном периоду отворено седам дипломатско-конзуларних представништава и то у центрима у којима, како каже, надире снага када је реч о економском, политичком и дипломатском утицају, а истиче да се приступило и модернизацији конзуларних услуга.
“Кромплетираћемо систем за електронске визе. Дакле, заокружујемо систем по коме ће грађани земаља широм света у нашим амбасадама и онлајн моћи да се пријаве за наше визе, да их затраже комплетно онлајн и да их у тој форми и добију”, рекао је Ђурић и додао да ће се на тај начин скратити процедуре чекања што ће, како каже, утицати и на раст страних туриста у нашој земљи.
На питање како оцењује ситуацију у земљу у контексту тренутних блокада, Ђурић каже да је друштво због тога у претходних пет месеци доста пропатило.
“Мислим да је сада потребно да се друштво врати институционалним оквирима и функционисању на начин предвиђен законима, правилима и прописима и то важи за апсолутно све нас. Сматрам да су све промене револуционарног карактера донеле више деструкције него користи, али са друге стране задовољан сам због чињенице да су доносиоци одлука у владајућим структурама, нарочито у домену унутрашње политике, показали неку врсту одговорности и верности демократским принципима и идеалима. Мислим да именовање Ђура Мацута за председника Владе Србије може значајно да допринесе повратку у политичку нормалност и снижавању тензија у нашој земљи”, оценио је Ђурић.
Министар је свим грађанима пожелео пуно здравља, среће и љубави поводом празника.
“Да нам ови Васкршњи празници донесу подсећање да смо, без обзира које смо идеологије, странке, вероисповести или порекла, једна заједница и да морамо да пружимо руку једни другима, да помогнемо једни другима и да стварамо боље друштво кроз институције, кроз поштовање правила и да се за то заједнички боримо и изборимо. Уверен сам да су пред Србијом бољи дани и да ћемо Видовдан дочекати растерећенији неких слика које су обележиле претходне месеце”, рекао је Ђурић.
Преузмите андроид апликацију.