Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић изјавио је дошло време да међународна заједница без оклевања искористи сва расположива политичка и економска средства како би Приштину вратила на пут спровођења постојећих споразума и казнила владу Аљбина Куртија због њеног хаотичног понашања.
“Да би се вратила за сто, Куртијева влада мора бити санкционисана због свог непредвидљивог понашања од стране међународне заједнице и појединачних влада. Дошло је време да се то учини одлучно и без оклевања користећи сва расположива политичка и економска средства. Косово мора да се врати на колосек спровођења постојећих споразума, да се поново изгради поверење у дијалог које је пољуљано и да се гледа у будуц́ност уместо у прошлост“, навео је Ђурић у ауторском тексту за Косово онлајн.
Ђурић додаје да је предстојећа посета региону високе делегације САД коју предводи виши саветник Стејт департмента Дерек Шоле више него добродошла прилика за управо корак у том правцу.
Он је истакао да председник Србије Александар Вучић има јединствену амбицију да промени на боље целу парадигму односа између Срба и Албанаца, као два најбројнија народа у региону, као и евиденцију постигнућа која говори о способности и вољи да оствари резултат.
Ђурић се осврнуо и на недавне нападе на Србе у Штрпцу, рекавши да је напад очигледно био мотивисан етнички.
„Два српска дечака из енклаве Штрпце (11 и 21 година) рањена су у очигледно етнички/расно мотивисаном злочину из мржње, који је на српски Бадњи дан починио активни и награђени припадник Косовских безбедносних снага. Званичници Куртијеве владе, иако потпуно свесни околности напада и етничке припадности жртава, покушали су да ‘контролишу политичку штету’ (или још горе, били су толико заслепљени шовинизмом) тако што нису успели ни да правилно осуде нападе непризнавањем националне припадности жртава, што је био јасан мотив напада. Уместо тога, цинично су етикетирали децу-жртве као ‘два држављана Косова’ или ‘хришц́анскословенски косовари'“, написао је Ђурић.
Ђурић додаје да су Аљбин Курти, и један број представника привремених приштинских институција, који се, како каже, “толико лажно поносе у јавности – не тиме што су „косовари“, већ својим албанским пасошима, истичуц́и албанске заставе у Приштини на свим могућим местима и приликама – демонстрирали или политички кукавичлук или опет бескористан токсични цинизам према невиној деци, као и зле намере, или обоје“.
„У одвојеном етничко-расном мотивисаном инциденту, још један Србин са Косова, тинејџер, брутално је претучен у селу Клокот.
Претукло га је осам нападача када се враћао са божићне литургије. Куртијева влада се активно трудила да промени слику о природи оба напада“, истакао је Ђурић.
Уз подсећање да су приштинске власти забраниле српском патријарху Порфирију да уђе на Косово и Метохију, Ђурић је истакао да је амерички изасланик подржао право српског патријарха да буде на КиМ, и он је присуствовао литургији у српском манастиру.
„Куртијева влада сада води Косово уназад великом брзином. Током прошле године предузет је низ безобзирних потеза који су били усмерени ка ескалацији“, написао је Ђурић.
Српски амбасадор је подсетио да се Курти одрекао Бриселског споразума и да је привремена влада у Приштини активно учествовала у растурању споразума отпуштајући српског командира регионалне полиције.
„Косовске паравојне структуре су, под изговором ‘царинске контроле’, кршећи Бриселски, али и Кумановски споразум, направиле седам нових паравојних база у заједницама са српском већином на северу Косова. Ту служе искључиво Албанци лојални Куртију, који стварају акутно и хронично повећање тензија“, додао је Ђурић.
Он је, такође, указао на то да је Србима ускраћено право да учествују у референдују о реформама правосуђа које је захтевала ЕУ, као и да су Срби спречени да учествују на општим изборима, упркос позивима САД, ОЕБС, УН и земаља Квинте.
Ђурић је, такође, навео да је Приштина спречила етничке мањине да учествују у изборима за мањинске савете, кршећи демократске принципе и стављајући Куртијев принцип „суверенитета“ изнад демократије.
„У низу изузетно опасних потеза, послате су моноетничке специјалне полицисјке јединице у средине где су Срби већина да спроведу разне једностране, понекад и нелегалне, мере и политику“, поручио је Ђурић.
Ђурић оцењује да је Курти, зарад свог политичког интереса, дестабилизовао регион.
„Последњи развој догађаја је само симптом. Косово се све више удаљава од демократије, а Курти сваки дан потврђује да је најбољи ученик режима против кога се он сам (али и ја, у конкретном случају) борио током деведесетих“, додаје амбасадор.
Преузмите андроид апликацију.