Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је вечерас на крају првог дана дводневне посете Холандији да је циљ ове посете стварање другачије слике о Србији у једној од земаља чија је подршка кључна за европске интеграције.
Ђурић је новинарима рекао да је циљ посете и да се унапреди економска сарадња, али и разговори о регионалним питањима где је Србији потребно веће разумевање од Холандије.
Навео је да је ово прва званична посета Холандији министра спољних послова Србије после више година.
„Овде смо да се боримо за другачију слику о Србији у једној од земаља чија је подршка кључна за европске интеграције Србије. Такође разлог наше посете је и економска сарадња са Холандијом као једним од највећих инвеститора у нашу земљу која запошљава хиљаде и хиљаде људи у нашој земљи, али и регионална питања, где нам је такође потребно веће разумевање Холандије, односно положаја српског народа“, казао је Ђурић.
Шеф српске дипломатије је навео да је током првог дана разговарао у Хагу на састанцима и о актуелној ситуацији у Србији и то, како је нагласио, из разлога што не жели да било каква унутрашња дешавања баце сенку на феноменалне резултате које је Србија остварила у претходној деценији, а о којима се у Западној Европи недовољно говори.
„Чињеница је да је наша земља потпуно променила парадигму своје економије са растом са 32 милијарде на више од 70 милијарди евра годишњег БДП-а и са једном снажном и јасном поруком да Србија долази за европски сто не да би било шта тражила или просила, већ зато што је једна земља са карактером, са седам милиона вредних људи који могу веома снажно да допринесу европској заједници и који су на крају крајева већ вековима ту“, рекао је он.
Ђурић је навео да је данас разговарао конкретно о начинима на којима Србија помаже у спречавању илегалних миграција, што је, како је додао, веома значајна политичка тема у Холандији.
Према његовим речима, Србија је постигла изузетне резултате по том питању.
„Зауставили смо више од 70 одсто илегалних миграција преко балканске руте у претходној години, а то нас доводи међу лидере када је реч о тој теми која је веома значајна“, истакао је.
Када реч о АП Косову и Метохији, како је навео шеф српске дипломатије, током разговора је ставио акценат на то да су Срби у јужној покрајини пред предстојеће изборе суочени са дискриминацијом и са чињеницом да им није дозвољено да бирају на прави начин своје представнике иако је то уставом тзв. Косова загарантовано.
Током састанка са високим комесаром ОЕБС-а за националне мањине Кристофом Кампом, како је пренео Ђурић, нагласио је да је број Срба умањен на бирачком списку у АП КиМ мерено хиљадама између два изборна циклуса.
Такође, Ђурић је навео да је са Кампом причао о томе да је Србима ускраћено право да примају плате, пензије и друге проблеме са којима се суочавају Срби на АП КиМ.
Говорећи о првом дану посете, Ђурић је казао да је на почетку имао веома значајан разговор у холандском Институту који се бави међународном политиком и дипломатијом где је, како је навео, представио академској заједници позицију Србије у свету који се мења огромном брзином, али и балансирану политику која значи да имамо и задржавамо сјајне односе са ЕУ, али и са земљама Африке, Азије и Латинске Америке.
„Причали смо и о енергетској безбедности Србије и на који начин Србија ради на томе да у ери у којој због нових технологија огромном брзином расте потрошња енергије, има сигуран и заштићен извор енергије“, додао је он.
Поручио је да је веома значајно да се Србија бори и да код политичара у Холандији промени слику која је у претходним деценијама била у сенци онога што се на нашем подручју дешавало деведесетих година.
„То није ни мало једноставан задатак, али је задатак који може да значи промену односа једне од кључних земаља Западне Европе“, додао је.
Из тог разлога, како каже, сутра ће се у Хагу састати и са својим холандским колегом Каспаром Велдкампом, али и са представницима Доњег дома парламента Холандије.
Министра Ђурића сутра очекује и састанак са представницима холандских компанија које већ послују у Србији, али и са онима које то још не чине.
„Боримо се како за европску перспективу Србије, тако и за нова радна места, тако и за један потпуно другачији однос Холандије и Србије“, закључио је Ђурић.
Brnabić: Manje od 3% osnovnih škola u potunoj obustavi, hvala onima koji rade
Преузмите андроид апликацију.