Почетна > Србија
Србија

Ђерлек: Настављају се улагања, превентивни прегледи и разговори са грађанима

Циљ превентивних прегледа које Министарство здравља организује јесте рано откривање болести, јер што се раније открије болест и почне са терапијом то су веће шансе за излечење и зато се та акција наставља од 8. септембра на територији Србије, рекао је данас државни секретар Министарства здравља
Фото: Танјуг/ DIMITRIJE NIKOLIÆ/ nr

Ђерлек је за Тањуг рекао да је у протеклом периоду током акције превентивних прегледа, прегледано је око 115.000 грађана, а осам одсто је имало неку врсту хроничне болести или малигнитета а да то нису знали.

Како је рекао сви са хроничним болестима су добили терапију, а пацијенти код којих је откривен малигнитет су упућени на даље лечење и операције.

„Ем смо водили рачуна о очувању здравља људи, а са друге стране смо спасили животе људи. Велики је бенефит за грађане то што Министарство здравља организује превентивне прегледе и с обзиром да је било застоја у заказивању прегледа. Министар Златибор Лончар је пре пар дана најавио да ће за две недедеље ИЗИС значајно побољшати квалитет заказивања прегледа“, рекао је он.

На иницијативу председника Србије, превентивни прегледи ће се наставити од 8. септембра, истиче Ђерлек.

„Оно што је такође важно то је да ћемо радити и систематске прегледе деце. Приметили смо да треба да се бавимо здрављем деце, зато што на прошлим превентивним прегледима је примећено да много деце има коштане проблеме – попут криве кичме, проблеме са коленима и ногама и хоћемо ту више да се ангажујемо“, поручио је он.

Такође, како додаје, ресорно министарство наставља да слуша пацијенте и њхове потребе и предлоге.

„Када говоримо о разговору са пацијентима, сваког петка министар разговара са њима, а то ћемо сада проширити да ће и директори болница, домова здравља имати задатак да разговарају са грађанима једном недељно. Ако комуницирамо знаћемо боље шта и где треба да урадимо“, рекао је он.

Говорећи о улагањима у здравство, Ђерлек наглашава да је у току рекоструткција пет породилишта, а да је циљ Министарства здравља да се за две године или реконструишу или изграде нова.

„Осим повећања наталитета, желимо да нашим суграђанкама обезбедимо квалитетне услове тамо где се одвија рађање нове Србије“, рекао је он.

У последњих 10 година у здравствени систем Србије уложено је преко милијарду евра, а Ђерлек је нагласио да се поред објеката у Београду, гради и неколико општих болница, здравствених центара широм Србије – у Новом Пазару, Прокупљу, Лесковцу, Врању, Сурдулици, Кикинди.

Као један од главних приоритета рада ресорног министарства, Ђерлек наводи да мора да се поврати поверење пацијента у лекара, које је, како каже, порушено последњих година.

„То се полако враћа овим превентивним прегледима, морамо разговарати са људима, да чујемо њих, јер дужност здравственог радника је, ја то као лекар тврдим – лепа реч са пацијентом је пола посла. Није довољно само дати лек пацијенту, мора и да се саслуша и показати интересовање за његово здравље“, рекао је Ђерлек.

Упитан о значају изградње Тиршове 2, Ђерлек истиче да је УДК Тиршова једна од најбољих установа за лечење деце у овом делу Европе.

„За Тиршову 2, обезбеђено је 118 милиона евра из државне касе, а то је био сан свих државних званичника, свих запослених и свих родитеља, и као што видите ради се у три смене, имаће 50.000 квадратних метара, нову опрему, ту ће бити европски стандарди за лечење деце. Поред тога, биће и нови објекат Хитне службе у Београду. Ради се широм Србије, у 104 града око 114 здравствених установа се урадило у последњих 10 година“, наводи он.

Када је реч о мајмунским богињама, Ђерлек истиче да Министарство здравља прати ситуацију у Европи.

„Министар Лончар јуче је имао састанак са Фабиом Сканом, директором Канцеларије Светске здравствене организације у Србији и ми смо увек спремни да реагујемо. Направили смо здравствени систем који може да издржи све, томе смо сведочили за време короне, када су сви очекивали да се наш систем уруши. У овом тренутку што се тиче мајмунских богиња ми можемо да будемо мирни“, нагласио је он.

Говорећи о вирусу корона и повећању броја заражених, Ђерлек истиче да се ситуација прати на дневном нивоу.

„Ова нова подваријанта омикрона од маја се шири и имамо тенденцију раста, од 9.000 тестираних у августу сваки трећи је био заражен. Међутим, то није реална слика, јер се млади не тестирају и немају теже симптоме. Разлога за бригу нема, али је потребан опрез како се не би заразили старији од 65 година, јер они и даље могу да развију тежу клиничку слику“, рекао је Ђерлек.

Danas i u nedelju: Akcija dobrovoljnog davanja krvi – transfuziomobil u centru i u BIG-u

Преузмите андроид апликацију.