Почетна > Србија
Србија

Ђедовић: Упркос енергетској кризи стабилно снабдевање струјом у Србији

Србија је, упркос изазовима које је донела енергетска криза, успела да сачува сигурност снабдевања електричном енергијом и гасом, по ценама које су приступачне грађанима и не угрожавајући конкурентност привреде, изјавила је данас министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић, а саопштило ресорно министарство.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Она је то рекла обраћајући се на министарском панелу „Кретање кроз неизвесности – постављање приоритета за постизање нулте нето емисије“, који се одржава у оквиру „Абу Даби недеље одрживости 2023“, где је говорила о плановима и приоритетима Србије у развоју енергетског сектора у контексту изазова које је донела енергетска криза.

„Завршетком два велика пројекта која су у току, изградњом термоелектране Костолац Б3 снаге 350 мегавата и гасног интерконектора ка Бугарској, који ће бити завршени у овој години, обезбедићемо нове капацитете за производњу електричне енергије и енергетску инфраструктуру која ће омогућити да диверсификујемо снабдевање гасом“, рекла је Ђедовић.

Нагласила је да Србија дели глобалну визију Европске уније кад је реч о достизању карбонске неутралности и да је у току израда стратешких докумената чији је циљ да се повећа удео обновљивих извора енергије (ОИЕ) у енергетском миксу и смањење емисије штетних гасова.

Према њеним речима за већу енергетску независност и сигурност снабдевања потребни су нам нови капацитети који користе енергију сунца и ветра, али и унапређење енергетске ефикасности.

„Србија тренутно има више од 550 мегавата капацитета у сектору ОИЕ, не рачунајући велике хидроелектране. Припремамо аукције за градњу око 400 мегавата ветроелектрана, као и трогодишњи план аукција како би се добило најмање 1.000 нових мегавата из ОИЕ“, рекла је министарка Ђедовић.

Додала је да се ради и на унапређењу законског оквира који би требало да омогући веће инвестиције у сектор ОИЕ и то тако да интеграција нових капацитета из обновљивих извора не доведе у питање стабилност система.

Министарка је нагласила да су међу приоритетима и даљи развој енергетске инфраструктуре и боље повезивање са суседима, а посебно је истакла значај Трансбалканског коридора као пројекта који ће допринети већој стабилности снабдевања струјом, лакшој интеграцији капацитета из ОИЕ, као и успостављању регионалне берзе струје.

Такође је истакла значај улагања у енергетску ефикасност у јавним зградама и домаћинствима и допринос који су смањењу укупне потрошње струје у зимским месецима дали грађани уштедама струје у домаћинствима.

„Абу Даби недеља одрживости“ је глобална иницијатива коју су покренули Уједињени Арапски Емирати са циљем да се убрза одрживи развој и подстакне напредак на економском, социјалном и еколошком плану.

Договорено потписивање меморандума о сарадњи у енергетици СРБ и УАЕ

Преузмите андроид апликацију.