Компанија „PowerChina“ потписала је данас уговор о стратешком партнерству са компанијом „CWP Europe“ о улагању у пројекат изградње ветроелктране „Ветрозелена“ у Панчеву, а том приликом министарка за енергетику и рударство Дубравка Ђедовић рекла је да ово велика и значајна инвестиција која ће својом реализацијом готово удвостручити капацитете Србије у производњи струје из ветра.
„Овакав пројекат мења енергетску мапу Србије и утиче на остваривање једнако важних циљева који се тичу заштите животне средине која је веома важна за нас као и за смањење загађености“, рекла је министарка у видео обраћању на потписивању уговора.
Како је Ђедовић рекла, Кина и Србија су земље које су пријатељи и стратешки партнери, а имају и добре економске и политичке односе захваљујући одличним, пријатељским и стратешким односима два председника.
„Ми спроводимо у дело оно што се два државна врха договоре, а то је да радимо заједно на важним инфраструктурним пројектима. Пример тога је завршетак термоелектране у Костолцу коју Србија гради са партнерима из Кине“, истакла је она додајући да се термоелектрана гради после три деценије.
Она је рекла да се улагањем у пројекат ветроелектране „Ветрозелена“ стичу нови услови за даљи развој чистих енергија у Србији, смањење загађења и очување животне средине.
Скупу су присуствовали помоћница министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству рударства и енергетике Јована Јоксимовић, извршни директор „CWP Europe“ Димитар Енчев и извршни потпреседник компаније „PowerChina“ Хе Шијоу.
Потписници су оценили да су ове две компаније у јединственој позицији да примене глобално знање и специфично регионално искуство удруживањем по први пут на српском тржишту.
Инвестициони уговор о ветроелектрани од 300 МW ствара повољне услове за даље унапређење обновљивих извора енергије у Србији и јасан је знак да је земља на путу диверзификације свог енергетског микса, рекао је Енчев.
Ветрозелена је други такав пројекат који је „CWP Europe“ развио у Србији, са планираном инсталисаном снагом од 300 МW и 48 ветрогенератора. Производња зелене енергије у ветроелектрани „Ветрозелена“ смањиће емисију „CО2“ за око 820.000 тона сваке године.
По завршетку изградње и пуштања у рад 2025. године, ветроелектрана „Ветрозелена“ биће највећи такав пројекат у земљи.
Преузмите андроид апликацију.