Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић разговарала је данас са председником Привредне коморе Србије (ПКС) Марком Чадежом о представљању потенцијала Србије у енергетици и рударству потенцијалним инвеститорима и едукацији привреде у вези са процесом енергетске транзиције.
Ђедовић је нагласила да је енергетска транзиција задатак свих нас и да је неопходна тесна сарадња државе и привреде како би се одговорило на све изазове које овај процес доноси.
„Врата Министарства увек су отворена за предлоге и иницијативе које долазе од привреде, јер верујем да је квалитет наше сарадње пресудан да би наша привреда ојачала капацитете кроз испуњавање европских стандарда који се тичу енергетике и заштите животне средине. Министарство и ПКС треба да раде партнерски на промоцији потенцијала Србије у енергетици и рударству, с обзиром на енергетске потенцијале и критичне минералне сировине којима располажемо, а за које већ постоји значајно интересовање инвеститора, пре свега из земаља Европске уније. У процесу енергетске транзиције биће потребне значајне инвестиције како бисмо постигли и већу енергетску сигурност и прелазили на чистије изворе енергије, при чему је важно и да се испуњавање европских стандарда који се тичу енергетике и заштите животне средине не одрази негативно на конкурентност наше привреде“, навела је Ђедовић.
Чадеж је указао да Србија и Западни Балкан имају велики потенцијал кад је реч о критичним минералним сировинама и да је од стратешке важности да буду на мапи европских партнера, као и да регион постане део јединственог европског тржишта.
Крајем августа, како је најављено, очекује се долазак Rantum Capitala, инвестиционог фонда са седиштем у Немачкој и организација конференције на којој ће бити представљени потенцијали и примери добре праксе домаћег енергетског сектора.
Чадеж је упознао министарку о плану ПКС да организује Зелену академију на тему циркуларне економије, Mеханизма за прекогранично прилагођавање угљеника (CBAM), енергетске ефикасности, зеленог финансирања и стандарда које ће бити намењене привредницима како би задржали конкурентност и испратили интензивне промене у законодавству и пословном амбијенту Европске уније у контексту зелене трансформације.
Такође је било речи и о систему за трговину емисијама угљеника у региону Западног Балкана, по узору на механизме који већ постоје у ЕУ, где би кроз анализе у будућности на европском и националном нивоу требало да се дође до модела који би био примењив у земљама региона.
Преузмите андроид апликацију.