Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да је одлагање америчких санкција НИС-у за још два месеца, тачније до 27. јуна, добра вест за грађане Србије и истакла да се за одлагање водила интензивна дипломатска борба на челу са председником Србије Александром Вучићем, као и са члановима Владе.

“Добили смо додатни период од 60 дана да се сирова нафта и набави, транспортује, плати и допреми до рафинерије у Панчеву, што је и циљ да рафинерија има довољно нафте, да може да прерађује, а онда и да снабдева грађане и привреду Србије. То, као што знате, подразумева 80 одсто тржишта”, рекла је Ђедовић Хандановић за Танјуг.
Она је истакла да је додатних 60 дана значајно олакшање за Србију и додала да ће се наставити разговари и са америчким и са руским партнерима.
“Ове седмице сам имала интензивну комуникацију и са колегама у Русији, а председник је најавио и путовање у Вашингтон. Данас имамо у Београду сина председника Америке, Доналда Трампа јуниора и то је такође потврда да наши односи заправо иду узлазном путањом и да је америчка администрација схватила наше аргументе и значај који НИС има за све грађане Србије, као и за све функције у нашем друштву”, рекла је министарка.
Ђедовић Хандановић је истакла да са Србија са партнерима из Русије има такође добру комуникацију и да су они повукли одређене потезе у смислу смањивања акција које има Газпромњефт, који је заправо ентитет који је санкционисан од стране америчке администрације.
“Они су такође најавили одлуку да суспендују дивиденде када је у питању Гаспромњефт акционар, али и да поставе два нова члана борда директора који нису руски држављани. Тако да су то све кораци који треба да се формализују у наредном периоду и који ће допринети свеукупном напору да заправо санкције не ступе на снагу и да наставимо да неометано радимо”, рекла је Ђедовић Хандановић.
Она је додала да ће НИС моћи да настави да ради неометано и да снабдева тржиште као и до сада.
“Значи неће бити ни нешташица, ни кантица, ни повећања цена. Сведоци смо да цена нафте на светском тржишту пада, а то се одражава и на нашим пумпама када је гориво у питању, тако да ћемо наставити интензивно да радимо”, рекла је министарка рударства и енергетике.
Према њеним речима, НИС као једна од највећих компанија у Србији је витална и за економски раст и развој и жеља је да не буде угрожена.
На питање да ли се може очекивати потпуна обустава потенцијалних санкција за НИС, Ђедовић Хандановић каже да је то циљ и НИС-а, који је у овом случају санкционисани ентитет, и руских акционара и Србије као највећег мањинског акционара.
“Нама је циљ да заправо никада те санкције не ступе и да се оне заправо укину. НИС је поднео такав захтев америчкој администрацији и до сада није било званичних коментара, тако да ћемо наставити да пратимо ту ситуацију и оно што је најбитније, то је да руска страна наставља да повлачи потезе који иду у прилог управо томе да дође до скидања санкција”, навела је Ђедовић Хандановић.
Према њеним речима, разговори на највишем нивоу ће се наставити и то између председника Србије и Русије, Александра Вучића и Владимира Путина.
“Оно што је у нашој моћи и колико ми можемо између те две велике силе да допринесемо јесте да пре свега одржавамо добре односе и са једнима и са другима, а онда и да Русија, односно руски ентитети и компаније, направе додатни напор да заиста до укидања тих санкција и дође”, закључила је Ђедовић Хандановић.
Она је додала да је добра вест и то што је са руским партнерима почело проширење Банатског двора, новог складишта гаса.
“Нама следе са руским партнерима и преговори о новом дугорочном уговору о снабдевању гасом који истиче 31. маја”, рекла је Ђедовић Хандановић и додала да је председник Србије најавио посету Москви и важне разговоре по том питању.
Министарка је навела да се наставља интензивна дипломатска борба која, пре свега, има циљ да заштити интересе грађана Србије.
Компанија НИС поднела је у среду захтев Министарству финансија САД за издавање посебне лиценце којом се одлаже пуна примена санкција, а циљ је да се компанији омогући неометан оперативни рад и после 28. априла, што је био рок предвиђен лиценцом издатом 28. марта.
Америчка администрација је средином децембра прошле године објавила да ће због руског власништва увести санкције НИС-у.
Санкције је требало да ступе на снагу 28. фебруара, али су одложене за 30 дана, па је нови рок увођења санкција био 28. март.
Потом су САД одложиле увођење санкција за још 30 дана, чиме је нови рок био 28. април.
Данашње одлагање санкција је треће по реду.
Трамп: Мало је вероватно још једно одлагање реципрочних царина
Преузмите андроид апликацију.